FANDOM


The 1994-95 Open Russian Championship season was the third season of the second-level ice hockey league in Russia. Neftechimik Nizhnekamsk won the championship by defeating Zapolyarnik Norilsk in the final.

First round Edit

Central Zone Edit

Club GP W T L GF GA Pts
1. Dizelist Penza 22 17 3 2 93 42 37
2. Olimpiya Kirovo-Chepetsk 22 16 3 3 86 50 35
3. Zvezda Tver 22 13 4 5 81 70 30
4. Dynamo Moscow II 22 13 2 7 70 55 28
5. Keramik Elektrostal 22 9 3 10 65 71 21
6. CSKA Moscow II 22 8 5 9 70 74 19
7. Krylya Sovetov Moscow II 22 7 5 10 62 69 18
8. Buran Voronezh 22 7 4 11 67 81 18
9. HK Lipetsk 22 8 2 12 63 71 18
10. Torpedo Yaroslavl II 22 6 5 11 50 64 17
11. Severstal Cherepovets II 22 3 5 14 48 86 11
12. Torpedo Nizhny Novgorod II 22 3 3 16 47 77 9

West Zone Edit

Club GP W T L GF GA Pts
1. Komineft Nizhny Odes 36 32 2 2 219 52 66
2. Gornyak Olenegorsk 36 23 7 6 165 76 53
3. Polimir Novopolotsk 36 25 2 9 142 101 52
4. HK Neman Grodno 36 22 7 7 144 92 51
5. ShVSM Sokol Kiev 36 12 7 17 96 106 31
6. Technolog Ukhta 36 12 5 19 98 130 29
7. SKA St. Petersburg II 36 11 5 20 104 147 27
8. Puls Petrosavodsk 36 10 6 20 95 159 26
9. Izhorez St. Petersburg 36 7 4 25 91 166 18
10. Yunost Minsk 36 2 3 31 83 208 7

Volga Zone Edit

Club GP W T L GF GA Pts
1. Neftekhimik Nizhnekamsk 32 27 2 3 185 72 56
2. Neftyanik Almetyevsk 32 22 3 7 116 75 47
3. Rossiya Krasnokamsk 32 19 1 12 146 113 39
4. Lada Togliatti II 32 16 2 14 150 107 34
5. Sokol Novocheboksarsk 32 14 3 15 101 108 31
6. Progress Glazov 32 14 2 16 136 137 30
7. Toros Neftekamsk 32 11 2 19 129 146 24
8. Itil Kazan 32 8 1 23 75 146 17
9. Khimik Engels 32 4 2 26 71 206 10

Ural Zone Edit

Club GP W T L GF GA Pts
1. Mechel Chelyabinsk 48 36 5 7 246 97 77
2. Metallurg Novotroitsk 48 35 5 8 295 135 75
3. Kedr Novouralsk 48 28 7 13 216 154 63
4. Nowoil Ufa 48 28 6 14 171 117 62
5. Cholmogorez Noyabrsk 48 24 9 15 162 125 57
6. Sputnik Nizhny Tagil 48 24 8 16 193 142 56
7. UralAZ Miass 48 25 4 19 171 174 54
8. Bulat Temirtau 48 21 6 21 175 158 48
9. Metallurg Serov 48 15 6 27 155 211 36
10. Metallurg Magnitogorsk II 48 13 8 27 150 204 34
11. SKA Avto Yekaterinburg II 48 13 2 33 160 202 28
12. Rubin Tyumen II 48 7 4 37 106 306 18
13. Yuzhny Ural Orsk 48 7 2 39 86 261 16

Siberian-Far Eastern Zone Edit

Group I Edit

Club GP W T L GF GA Pts
1. SK GSU Belovo 36 25 4 7 173 96 54
2. Shakhtor Prokopyevsk 36 23 4 9 152 86 50
3. Avangard Omsk II 36 19 7 10 126 94 45
4. Motor Barnaul 36 21 3 12 128 103 45
5. Metallurg Achinsk 36 20 4 12 134 112 44
6. Sibruda Tashtagol 36 17 4 15 131 119 38
7. Yantar Seversk 36 15 1 20 130 131 31
8. Torpedo Ust-Kamenogorsk II 36 11 7 18 143 161 29
9. Metallurg Novokuznetsk II 36 6 4 26 79 170 16
10. Sibir Novosibirsk II 36 3 2 31 83 237 8

Group II Edit

Club GP W T L GF GA Pts
1. SKA Khabarovsk 24 18 5 1 137 53 41
2. Zapolyarnik Norilsk 24 14 6 4 124 71 34
3. Gornyak Raychikhinsk 24 6 6 12 81 121 18
4. Ermak Angarsk 24 1 1 22 58 154 3

Second round Edit

Central-Volga Zone Edit

Club GP W T L GF GA Pts
1. Dizelist Penza 20 14 3 3 79 41 31
2. Olimpiya Kirovo-Chepetsk 20 15 1 4 86 49 31
3. Neftekhimik Nizhnekamsk 20 13 3 4 78 47 29
4. Komineft NizhnyOdes 20 11 5 4 80 48 27
5. Neftyanik Almetyevsk 20 12 3 5 74 50 27
6. Buran Voronezh 20 11 1 8 88 71 23
7. Sokol Novocheboksarsk 20 8 2 10 56 60 18
8. Lada Togliatti II 20 5 3 12 63 87 13
9. HC Lipetsk 20 4 2 14 55 91 10
10. Progress Glazov 20 2 3 15 50 103 7
11. Rossiya Krasnoyarsk 20 2 0 18 40 102 4

West Zone Edit

Club GP W T L GF GA Pts
1. Gornyak Olenegorsk 16 9 5 2 64 43 23
2. HK Neman Grodno 16 9 2 5 62 43 20
3. Polimir Novopolotsk 16 7 2 7 57 52 16
4. Technolog Ukhta 16 7 0 9 59 53 14
5. Puls Petrosabodsk 16 2 3 11 18 69 7

Ural Zone Edit

1/8 Finals Edit

  • Metallurg Serov – Metallurg Magnitogorsk II 2:1 (1:4, 9:0, 4:3)
  • Sputnik Nizhny Tagil – Rubin Tyumen II 2:0 (6:2, +:-)
  • Cholmogorez Noyabrsk – Yuzhny Ural Orsk 1:2 (6:3, -:+, -:+)
  • UralAZ Miass – SKA Avto Yekaterinburg II 2:1 (1:5, 6:4, 3:1)

Quarterfinals Edit

  • Kedr Novouralsk – Metallurg Serov 0:2 (1:2, 4:7)
  • Metallurg Nowotroizk – Sputnik Nizhny Tagil 2:0 (4:1, 9:2)
  • Nowoil Ufa – Juschny Ural Orsk 2:0 (6:3, 5:0)
  • Metschel Tscheljabinsk – UralAZ Miass 2:1 (1:2, 4:1, 5:1)

Semifinals Edit

  • Metallurg Novotroitsk – Metallurg Serov 2:0 (2:1, 10:1)
  • Mechel Chelyabinsk – Nowoil Ufa 2:1 (0:1, 5:0, 3:2)

3rd place Edit

  • Nowoil Ufa – Metallurg Serov 2:1 (1:5, 5:3, 3:1)

Final Edit

  • Mechel Chelyabinsk – Metallurg Novotroitsk 3:2 (3:8, 1:4, 3:1, 7:2, 3:1)

Placing round Edit

5th-8th place
  Placing round     5th place
                 
  3  Kedr Novouralsk 0  
  6  Sputnik Nizhny Tagil 2    
      6  Sputnik Nizhny Tagil 1
      7  UralAZ Miass 2
  7  UralAZ Miass 2    
  13  Yuzhny Ural Orsk 0   7th place
3  Kedr Novouralsk 2
  13  Yuzhny Ural Orsk 0
9th place
  • SKA Avto Yekaterinburg II – Metallurg Magnitogorsk II 0:2 (1:3, 1:4)

Siberian-Far Eastern ZoneEdit

Club GP W T L GF GA Pts
1. Zapolyarnik Norilsk 22 19 3 0 128 34 41
2. SKA Khabarovsk 22 18 0 4 106 44 36
3. SK GSU Belovo 22 14 2 6 85 71 30
4. Ermak Angarsk 22 14 0 8 68 65 28
5. Yantar Seversk 22 12 2 8 55 53 26
6. Motor Barnaul 22 11 3 8 63 61 25
7. Shakhtor Prokopyevsk 22 11 2 9 60 58 24
8. Metallurg Achinsk 22 8 1 13 68 65 17
9. Avangard Omsk II 22 6 2 14 50 84 14
10. Gornyak Raychikhinsk 22 6 0 16 64 80 12
11. Sibruda Tashtagol 22 3 2 17 35 76 8
12. Sibir Novosibirsk II 22 1 1 20 49 140 3

Playoffs Edit

1/8 Finals Edit

  • Zapolyarnik Norilsk – UralAZ Miass 2:0 (5:2, +:-)
  • Metallurg Novotroitsk – SK GSU Belovo 2:1 (4:5, 10:2, 9:2)
  • Mechel Chelyabinsk – Ermak Angarsk 2:1 (2:3, 9:1, 8:2)
  • SKA Khabarovsk – Cholmogorez Noyabrsk 2:1 (1:7, 6:1, 5:1)
  • Dizelist Penza – Neftyanik Almetyevsk 2:1 (0:3, 2:0, 5:1)
  • Olimpiya Kirovo-Chepetsk – Nowoil Ufa 2:0 (8:2, +:-)
  • Gornyak Olenegorsk – Buran Voronezh 2:1 (5:7, 4:1, 9:2)
  • Neftekhimik Nizhnekamsk – Komineft Nizhny Odes 2:0 (4:2, 5:3)

Quarterfinals Edit

  • Zapolyarnik Norilsk – Metallurg Novotroitsk 2:0 (3:2, +:-)
  • Mechel Chelyabinsk – SKA Khabarovsk 2:1 (2:6, 4:2, 7:1)
  • Dizelist Penza – Olimpiya Kirovo-Chepetsk 2:1 (3:5, 1:0, 6:1)
  • Gornyak Olenegorsk – Neftekhimik Nizhnekamsk 0:2 (3:15, -:+)

Semifinals Edit

  • Zapolyarnik Norilsk – Mechel Chelyabinsk 2:1 (3:5, 7:1, 4:3)
  • Dizelist Penza – Neftekhimik Nizhnekamsk 0:2 (3:4 SO, 2:4)

Final Edit

  • Zapolyarnik Norilsk – Neftekhimik Nizhnekamsk 1:3 (2:3, 4:5, 4:3, 5:6 OT)

External links Edit


Supreme Hockey League seasons
Vysshaya Liga seasons (1992-2010)

1992–93 - 1993–94 - 1994–95 - 1995–96 - 1996–97 - 1997–98 - 1998–99 (FHR) - 1999–00 - 2000–01 - 2001–02 - 2002–03 - 2003–04 - 2004–05 - 2005–06 - 2006–07 - 2007–08 - 2008–09 - 2009–10

Supreme Hockey League seasons (2010-present)

2010–11 - 2011–12 - 2012–13 - 2013–14 - 2014–15 - 2015–16

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.