The 1992-93 Open Russian Championship season was the first season of the Open Russian Championship, the second level of ice hockey in Russia. CSK VVS Samara won the championship by defeating Sibir Novosibirsk in the final.
First round[]
Central Zone[]
Club | GP | W | T | L | GF | GA | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Kristall Elektrostal | 32 | 26 | 1 | 5 | 152 | 83 | 53 |
2. | Vyatich Ryazn | 32 | 22 | 2 | 8 | 133 | 73 | 46 |
3. | Dizelist Penza | 32 | 21 | 1 | 10 | 116 | 90 | 43 |
4. | Buran Voronezh | 32 | 14 | 5 | 13 | 102 | 112 | 33 |
5. | Russki Variant Lipetsk | 32 | 15 | 2 | 15 | 107 | 99 | 32 |
6. | Krylya Sovetov II | 32 | 12 | 1 | 19 | 101 | 120 | 25 |
7. | Dynamo Moscow II | 32 | 8 | 7 | 17 | 94 | 126 | 23 |
8. | Torpedo Nizhny Novgorod II | 32 | 9 | 4 | 19 | 66 | 101 | 22 |
9. | CSKA Moscow II | 32 | 4 | 3 | 25 | 82 | 149 | 11 |
Western Zone[]
Club | GP | W | T | L | GF | GA | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | HK Neman Grodno | 36 | 27 | 5 | 4 | 169 | 72 | 59 |
2. | Khimik-SKA Novopolotsk | 36 | 25 | 5 | 6 | 148 | 88 | 55 |
3. | Mars Tver | 36 | 19 | 7 | 10 | 124 | 97 | 45 |
4. | Yarinterkom Yaroslavl | 36 | 15 | 7 | 14 | 118 | 95 | 37 |
5. | Sokol Kiev II | 36 | 14 | 4 | 18 | 101 | 118 | 32 |
6. | Gornyak Olenegorsk | 36 | 12 | 7 | 17 | 106 | 125 | 31 |
7. | Metallurg Cherepovets II | 36 | 13 | 2 | 21 | 109 | 142 | 28 |
8. | Dezna Bryansk | 36 | 11 | 6 | 19 | 83 | 117 | 28 |
9. | SKA St. Petersburg II | 36 | 11 | 3 | 22 | 97 | 138 | 25 |
10. | Izhorez St. Petersburg | 36 | 7 | 6 | 23 | 99 | 162 | 20 |
Volga Zone[]
Club | GP | W | T | L | GF | GA | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | CSK VVS Samara | 36 | 22 | 4 | 10 | 164 | 101 | 48 |
2. | Sokol Novocheboksarsk | 36 | 22 | 4 | 10 | 165 | 124 | 48 |
3. | Neftyanik Almetyevsk | 36 | 20 | 6 | 10 | 129 | 81 | 46 |
4. | Neftekhimik Nizhnekamsk | 36 | 18 | 9 | 9 | 137 | 131 | 45 |
5. | Olimpiya Kirovo-Chepetsk | 36 | 18 | 8 | 10 | 132 | 96 | 44 |
6. | Progress Glazov | 36 | 18 | 7 | 11 | 129 | 88 | 43 |
7. | TAN Kazan | 36 | 15 | 8 | 13 | 119 | 107 | 28 |
8. | Izhstal Izhevk | 36 | 10 | 6 | 20 | 86 | 114 | 26 |
9. | Toros Neftekamsk | 36 | 6 | 5 | 25 | 106 | 180 | 17 |
10. | Khimik Engels | 36 | 2 | 1 | 33 | 80 | 225 | 5 |
Ural Zone[]
Club | GP | W | T | L | GF | GA | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Mechel Chelyabinsk | 32 | 22 | 4 | 6 | 162 | 80 | 48 |
2. | Rubin Tyumen | 32 | 20 | 7 | 5 | 128 | 82 | 47 |
3. | Bulat Temirtau | 32 | 22 | 2 | 8 | 141 | 82 | 46 |
4. | Kedr Novouralsk | 32 | 14 | 4 | 14 | 94 | 95 | 32 |
5. | Yuzhny Ural Orsk | 32 | 12 | 7 | 13 | 112 | 98 | 31 |
6. | Rossiya Krasnokamsk | 32 | 12 | 5 | 15 | 116 | 126 | 29 |
7. | Nowoil Ufa | 32 | 10 | 3 | 19 | 90 | 142 | 23 |
8. | Sputnik Nizhny Tagil | 32 | 9 | 1 | 22 | 85 | 144 | 19 |
9. | Metallurg Serov | 32 | 5 | 3 | 24 | 63 | 142 | 13 |
Siberian-Far Eastern Zone[]
Club | GP | W | T | L | GF | GA | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | SKA Khabarovsk | 40 | 30 | 2 | 8 | 177 | 99 | 62 |
2. | Sapolyarnik Norilsk | 40 | 26 | 3 | 11 | 142 | 110 | 55 |
3. | Sibir Novosibirsk | 40 | 26 | 2 | 12 | 185 | 112 | 54 |
4. | Motor Barnaul | 40 | 14 | 4 | 12 | 174 | 134 | 52 |
5. | Amurstal Komsomolsk | 40 | 22 | 1 | 17 | 99 | 115 | 45 |
6. | Sokol Krasnoyarsk | 40 | 18 | 3 | 19 | 169 | 156 | 39 |
7. | Ermak Angarsk | 40 | 15 | 3 | 22 | 131 | 165 | 33 |
8. | Shakhtor Prokopyevsk | 40 | 14 | 2 | 24 | 115 | 159 | 30 |
9. | Kedr Tomsk | 40 | 11 | 5 | 24 | 125 | 134 | 27 |
10. | Metallurg Achinsk | 40 | 12 | 2 | 26 | 145 | 223 | 26 |
11. | ShVSM Ust-Kamenogorsk | 40 | 7 | 3 | 30 | 111 | 166 | 17 |
Second round[]
Central-Western Zone[]
Club | GP | W | T | L | GF | GA | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Kristall Elektrostal | 18 | 15 | 0 | 3 | 97 | 35 | 30 |
2. | Diselist Penza | 18 | 13 | 1 | 4 | 62 | 41 | 27 |
3. | Mars Tver | 18 | 11 | 0 | 7 | 64 | 53 | 22 |
4. | Vyatich Ryazan | 18 | 10 | 2 | 6 | 53 | 44 | 22 |
5. | HK Neman Grodno | 18 | 10 | 0 | 8 | 70 | 53 | 20 |
6. | Khimik-SKA Novopolotsk | 18 | 8 | 4 | 6 | 60 | 62 | 20 |
7. | Buran Voronzezh | 18 | 7 | 3 | 8 | 59 | 53 | 17 |
8. | Russki Variant Lipetsk | 18 | 6 | 1 | 11 | 63 | 76 | 13 |
9. | Sokol Kiev II | 18 | 2 | 1 | 15 | 30 | 86 | 5 |
10. | Yarinterkom Yaroslavl | 18 | 2 | 0 | 16 | 30 | 85 | 4 |
Volga-Ural Zone[]
Club | GP | W | T | L | GF | GA | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | CSK VVS Samara | 18 | 11 | 3 | 4 | 93 | 53 | 25 |
2. | HK Rubin Tyumen | 18 | 10 | 4 | 4 | 69 | 50 | 24 |
3. | Mechel Chelyabinsk | 18 | 10 | 2 | 6 | 67 | 54 | 22 |
4. | Olimpiya Kirovo-Chepetsk | 18 | 10 | 2 | 6 | 85 | 67 | 22 |
5. | Sokol Novocheboksarsk | 18 | 8 | 4 | 6 | 69 | 56 | 20 |
6. | Neftekhimik Nizhnekamsk | 18 | 9 | 1 | 7 | 53 | 55 | 19 |
7. | Bulat Temirtau | 17 | 8 | 1 | 7 | 70 | 59 | 17 |
8. | Neftyanik Almetyevsk | 18 | 5 | 3 | 9 | 45 | 44 | 13 |
9. | Kedr Novouralsk | 17 | 6 | 0 | 11 | 50 | 75 | 12 |
10. | Yuzhny Ural Orsk | 18 | 1 | 0 | 17 | 37 | 123 | 2 |
Siberian-Far Eastern Zone[]
Club | GP | W | T | L | GF | GA | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | SKA Khabarovsk | 20 | 15 | 0 | 5 | 75 | 39 | 30 |
2. | HK Sibir Novosibirsk | 20 | 13 | 3 | 4 | 86 | 51 | 29 |
3. | Sapolyarnik Norilsk | 20 | 11 | 5 | 4 | 40 | 36 | 27 |
4. | Amurstal Komsomolsk | 20 | 7 | 2 | 11 | 49 | 73 | 16 |
5. | HK Sokol Krasnoyarsk | 20 | 6 | 3 | 11 | 52 | 85 | 15 |
6. | Motor Barnaul | 20 | 0 | 3 | 17 | 21 | 39 | 3 |
Playoffs[]
1/8 Finals[]
- Dizelist Pensa - Sokol Novochebokarsk 2:0 (2.1 SO, 6:1)
- Mars Tver - Olimpiya Kirovo-Chepetsk 2:1 (3:2, 3:4, 4:1)
- Sibir Novosibirsk - Neman Grodno 2:1 (4:3, 4:6, 4:3)
- Vyatich Ryazan - Mechel Chelyabinsk 2:0 (3:1, 6:4)
Quarterfinals[]
- Mars Tver - Kristall Elektrostal 0:2 (1:2, 2:9)
- Sibir Novosibirsk - Rubin Tyumen 2:0 (5:0, 3:0)
- Dizelist Penza - CSK VVS Samara 1:2 (2:3, 5:0 Forfeit, 3:4)
- Vyatich Ryazan - SKA Khabarovsk 0:2 (1:2, 4:5)
Semifinals[]
- Sibir Novosibirsk - Kristall Elektrostal 3:2 (3:5, 0:5, 4:2, 3:1, 5:4 OT)
- CSK VVS Samara - SKA Khabarovsk 3:2 (3:1, 6:2, 0:4, 2:4, 8:4)
Final[]
- CSK VVS Samara - Sibir Novosibirsk 3:0 (6:4, 6:4, 3:1)
Placing games[]
- 7th place
- Olimpiya Kirovo-Chepetsk - Sokol Novocheboksarsk 2:0 (7:5, 6:5)
- 5th place
- Vyatich Ryazan - Dizelist Penza 2:0 (7:2, 3:2)
Placing round[]
Central-Western Zone[]
Club | GP | W | T | L | GF | GA | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Gornyak Olenegorsk | 36 | 25 | 1 | 10 | 51 | ||
2. | Torpedo Nizhny Novgorod II | 36 | 23 | 1 | 12 | 47 | ||
3. | CSKA Moscow II | 36 | 18 | 8 | 10 | 44 | ||
4. | Krylya Sovetov Moscow II | 36 | 17 | 6 | 13 | 40 | ||
5. | Khimik Engels | 36 | 16 | 3 | 17 | 35 | ||
6. | Dynamo Moscow II | 36 | 14 | 5 | 17 | 33 | ||
7. | Metallurg Cherepovets II | 36 | 13 | 5 | 18 | 31 | ||
8. | SKA St. Petersburg II | 36 | 11 | 6 | 19 | 28 | ||
9. | Dezna Bryansk | 36 | 10 | 6 | 20 | 26 | ||
10. | Izhorez St. Petersburg | 36 | 10 | 5 | 21 | 25 |
Volga-Ural Zone[]
Club | GP | W | T | L | GF | GA | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | TAN Kazan | 28 | 19 | 4 | 5 | 101 | 56 | 42 |
2. | Sputnik Nizhny Tagil | 28 | 18 | 1 | 9 | 109 | 76 | 37 |
3. | Rossiya Krasnokamsk | 28 | 16 | 1 | 11 | 98 | 75 | 33 |
4. | Metallurg Serov | 28 | 13 | 3 | 12 | 96 | 89 | 29 |
5. | Progress Glasoz | 28 | 11 | 5 | 12 | 83 | 93 | 27 |
6. | Nowoil Ufa | 28 | 12 | 0 | 16 | 68 | 87 | 24 |
7. | Toros Neftekamsk | 28 | 7 | 3 | 18 | 80 | 114 | 17 |
8. | Izhstal Izhevsk | 28 | 7 | 1 | 20 | 62 | 107 | 15 |
External links[]
Supreme Hockey League seasons |
---|
Vysshaya Liga seasons (1992-2010)
1992–93 - 1993–94 - 1994–95 - 1995–96 - 1996–97 - 1997–98 - 1998–99 (FHR) - 1999–00 - 2000–01 - 2001–02 - 2002–03 - 2003–04 - 2004–05 - 2005–06 - 2006–07 - 2007–08 - 2008–09 - 2009–10 Supreme Hockey League seasons (2010-present) |