The 1966-67 Klass B season is the 1966-67 season of the Klass B.
Regular season standings[]
Western Zone[]
Standings - Western Zone
Team Pts W T L GF GA Diff
1 Torpedo Yaroslavl 65 31 3 10 215-102 +113
2 Trud Ukhta 64 28 8 8 178-92 +86
3 Torpedo Podolsk 64 28 8 8 208-90 +118
4 Temp Zagorsk 57 25 7 12 216-124 +92
5 Stankostroitel Ryazan 53 25 3 26 168-118 +50
6 Avangard Podolsk 51 23 5 16 175-141 +34
7 Trud Pavlovsky Posad 47 21 5 18 187-160 +27
8 Meteor Rybinsk 46 23 0 21 167-173 -6
9 Saturn Ramenskoye 39 17 5 22 171-162 +9
10 Torpedo Vologda 25 11 3 30 167-218 -51
11 Ekskavator Tallinn 15 6 3 35 112-280 -168
12 Trud Ivanovo 2 1 0 43 80-364 -284
|
Volga Zone[]
Standings - Volga Zone
Team Pts W T L GF GA Diff
1 Olimpiya Kirovo-Chepetsk 55 26 3 7 152-86 +66
2 Ural Perm 48 22 4 10 136-82 +54
3 Fakel Sverdlovsk 43 20 3 13 125-97 +27
4 Avtomobilist Ulianovsk 38 18 2 18 131-114 +17
5 Rossiya Krasnokamsk 35 16 3 17 104-119 -15
6 Dynamo Gorky 32 13 6 17 96-126 -30
7 Sputnik Almetyevsk 31 14 3 19 112-152 -40
8 SK im. Voroskogo Kazan 29 12 5 19 77-112 -35
9 Khimik Dzerzhinsk 27 11 5 20 124-105 +19
10 Titan Berezniki 26 12 2 22 104-176 -72
|
Ural Zone[]
Standings - Ural Zone
Team Pts W T L GF GA Diff
1 Yuzhny Ural Orsk 56 26 4 10 148-100 +48
2 Gornyak Rudny 54 25 4 11 182-102 +80
3 Shakhtyor Korkino 45 22 1 7 165-136 +29
4 Metallurg Chelyabinsk 44 21 2 17 146-117 +29
5 Trud Miass 44 21 2 17 149-126 +23
6 Khimik Olenburg 38 18 2 20 143-143 0
7 Burevestnik Chelyabinsk 34 16 2 22 119-113 +6
8 Mayak Kuybyshev 29 13 3 24 154-200 -46
9 Stroitel Temirtau 29 12 5 23 154-151 +3
10 Trud Sterlitamak 24 11 2 27 137-196 -59
11 Avangard Petropavlovsk 13 6 1 33 90-194 -104
|
Siberian Zone[]
Standings - Siberian Zone
Team Pts W T L GF GA Diff
1 Chkalovets Novosibirsk 54 25 4 7 204-137 +67
2 Yantar Tomsk 49 22 5 9 200-119 +81
3 Vodnik Tyumen 44 20 4 12 158-121 +37
4 Alyuminshik Novokuznetsk 42 19 4 13 148-122 +26
5 Stroitel Kemerovo 41 18 5 13 167-146 +21
6 Hydrostroitel Divnogorsk 39 17 5 14 154-142 +12
7 Burevestnik Krasnoyarsk 29 13 3 20 132-156 -24
8 Lokomotiv Omsk 24 10 4 22 116-166 -50
9 Torpedo Rubtsovsk 20 8 4 24 102-195 -93
10 Motor Barnaul 16 7 2 27 102-179 -77
|
Far-Eastern Zone[]
Standings - Far-Eastern Zone
Team Pts W T L GF GA Diff
1 SKA Khabarovsk 29 14 1 1 90-34 +56
2 Okean Vladivostok 18 9 0 7 80-64 +16
3 Trud Magadan 16 7 2 7 60-59 +1
4 Vodnik Vanino 11 4 3 9 67-102 -35
5 Amurets Blagoveshchensk 6 3 0 13 55-93 -28
|
Final round[]
Semifinals[]
- Group 1
Results - Group 1
- Torpedo Yaroslavl - Ural Perm 6-0
- Trud Ukhta - Gornyak Rudny 3-2
- Gornyak Rudny - Chkalovets Novosibirsk 4-2
- Trud Ukhta - Ural Perm 1-3
- Gornyak Rudny - Ural Perm 4-2
- Torpedo Yaroslavl - Chkalovets Novosibirsk 3-2
- Torpedo Yaroslavl - Gornyak Rudny 7-3
- Trud Ukhta - Chkalovets Novosibirsk 8-4
- Chkalovets Novosibirsk - Ural Perm 2-1
- Trud Ukhta - Torpedo Yaroslavl 3-3
|
- Group 2
Results - Group 2
- Olimpiya Kirovo-Chepetsk - Vodnik Tyumen 1-1
- Yuzhny Ural Orsk - Yantar Tomsk 6-4
- Yantar Tomsk - SKA Khabarovsk 9-3
- Yuzhny Ural Orsk - Vodnik Tyumen 1-1
- Yantar Tomsk - Vodnik Tyumen 2-4
- Olimpiya Kirovo-Chepetsk - SKA Khabarovsk 3-2
- Olimpiya Kirovo-Chepetsk - Yantar Tomsk 5-5
- Yuzhny Ural Orsk - SKA Khabarovsk 7-0
- SKA Khabarovsk - Vodnik Tyumen 4-7
- Yuzhny Ural Orsk - Olimpiya Kirovo-Chepetsk 2-8
|
- Final
Results - Final group
- Trud Ukhta - Torpedo Yaroslavl 2-4
- Vodnik Tyumen - Olimpiya Kirovo-Chepetsk 1-1
- Olimpiya Kirovo-Chepetsk - Torpedo Yaroslavl 8-3
- Vodnik Tyumen - Trud Ukhta 2-3
- Olimpiya Kirovo-Chepetsk - Trud Ukhta 9-0
- Vodnik Tyumen - Torpedo Yaroslavl 2-4
- Torpedo Yaroslavl - Trud Ukhta 2-0
- Olimpiya Kirovo-Chepetsk - Vodnik Tioumen 5-4
- Torpedo Yaroslavl - Olimpiya Kirovo-Chepetsk 1-7
- Vodnik Tyumen - Trud Ukhta 1-4
- Trud Ukhta - Olimpiya Kirovo-Chepetsk 0-2
- Torpedo Yaroslavl - Vodnik Tyumen 4-0
|
Final results[]
Olimpiya Kirovo-Chepetsk and Torpedo Yaroslavl qualified for the Vtoraya Liga.