FANDOM


The 1936-37 Polska Liga Hokejowa season was the ninth season of the Polska Liga Hokejowa, the top level of ice hockey in Poland. Five teams participated in the final round (held in Krynica), and KS Cracovia won the championship.

Kraków ChampionshipEdit

  • KS Cracovia - Sokol Krakow 7:2 (2:0, 1:0, 4:2) - friendly
  • KS Cracovia - Krakow Representative Club 7:2 (2:0, 3:0, 2:2) - friendly
  • KS Cracovia - Wawel Krakow 16:0 (5:0, 4:0, 7:0)
  • Sokol Krakow - Wawel Krakow 7:2 (2:0, 3:1, 2:1)
  • Wawel Krakow - Legia Krakow 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)
  • KS Cracovia - Sokol Krakow 8:1 (2:0, 5:1, 1:0)
  • Makabi Krakow - Wawel Krakow 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
  • KS Cracovia - KTH Krynica 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)
  • KTH Krynica - Makabi Krakow 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)
  • Sokol Krakow - Legia Krakow 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
  • KS Cracovia - Makabi Krakow 18:0 (6:0, 5:0, 7:0)
  • KS Cracovia - Sokol Krakow 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) - friendly

Champion: KS Cracovia.

Lodz ChampionshipEdit

Klass A
  • LKS Lodz - Union Touring Lodz 7:2
  • LKS Lodz - Union Touring Lodz 8:3 (3:1, 2:1, 3:1)
Klass B
  • United Lodz - Hakoah Lodz 4:2
  • United Lodz - Wima Lodz 3:1
  • 2/2: United Lodz - Makkabi Lodz 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
  • 2/2: Hakoah Lodz - SKS Zgierz II 5:0 Forfeit
  • 2/2: SKS Zgierz - Hakoah Lodz 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Friendly matches
  • 2/2: Union Touring Lodz - Wima Lodz 9:2 (2:1, 3:0, 4:1)

Lwow ChampionshipEdit

Friendly matches
  • Pogon Lwow II - Strzelec 0:0
  • Lechia Lwow - Pogon Lwow II 4:3
  • Lechia Lwow - Pogon Lwow II 1:1
Klass A
  • 1/3: Pogon Lwow - AZS Lwow 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
  • 1/3: Czarni Lwow - Kresy Tarnopol 7:1 (1:1, 3:0, 3:0)
  • 1/3: Ukraina Lwow - Kresy Tarnopol 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
  • 1/3: Czarni Lwow - Lechia Lwow 3:2 (2:2, 1:0, 0:0)
  • 1/?: AZS Lwow - Ukraina Lwow 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
  • 1/17: Czarni Lwow - Pogon Lwow 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)
  • 1/24: Lechia Lwow - AZS Lwow 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
  • 1/24: Pogon Lwow - Ukraina Lwow 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)
  • 1/24: Czarni Lwow - AZS Lwow 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
  • 1/24: Lechia Lwow - Pogon Lwow 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
  • 1/24: Czarni Lwow - Ukraina Lwow 4:2 (1:2, 3:0, 0:0)
  • 1/24: Lechia Lwow - Ukraina Lwow 6:1 (2:1, 3:0, 1:0)
  • 1/24: Pogon Lwow - Kresy Tarnopol 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Lwow Tournament (4 best teams)
  • Czarni Lwow - AZS Lwow 2:0 (0:0, 0:0, 2:0) - SF
  • Pogon Lwow - Lechia Lwow 2:0 (0:0, 2:0, 0:0) - SF
  • Lechia Lwow - AZS Lwow 6:0 (1:0, 2:0, 3:0) - 3P
  • Czarni Lwow - Pogon Lwow 2:1 (0:0, 0:0, 2:1) - F
Klass B
  • Strzelec - Pogon Lwow II 2:1
  • Strzelec - Pogon Lwow II 4:3
  • Pogon Lwow II - Dror Lwow 5:0
  • Pogon Lwow II - Dror Lwow 11:0

Pomeranian ChampionshipEdit

  • Gryf Torun - Chojnieczanke 6:0
  • Gryf Torun - KPW Torun 2:3
  • KPW Torun - Sokol Grudziadz 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
  • KPW Torun - Chojnieczanke 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Poznan ChampionshipEdit

  • Warta Poznan - WKS Poznan 9:0 (0:0, 3:0, 6:0)
  • AZS Poznan - Stella Gniezno 10:2 (4:1, 3:1, 3:0)
  • AZS Poznan - Warta Poznan 1:1 (0:0, 1:1, 0:0)
  • Stella Gniezno - WKS Poznan 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
  • AZS Poznan - WKS Poznan 10:2 (1:0, 4:0, 5:2)
  • Warta Poznan - Stella Gniezno 5:1 (4:0, 1:0, 0:1)
  • Warta Poznan - WKS Poznan 4:1 (2:0, 2:0, 0:1) - friendly
  • AZS Poznan - Warta Poznan 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) - final

Silesian ChampionshipEdit

  • 12/26: Dab Katowice - KH Siemianowice 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
  • 12/29: KS 06 Myslowice - KS Slupna 6:2 (2:1, 2:1, 2:0)
  • 12/29: KS Pierwszy Chwalowice - Rybniczanka 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
  • 1/3: Pogon Katowice - Rybniczanka 6:4 (2:1, 2:1, 2:2)
  • Unia Sosnowiec - Miedzyszkolny Klub Sportowy 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)
  • KH Siemianowice - Unia Sosnowiec 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)
  • 1/10: KS 09 Myslowice - OMP Glerowice 3:3 (2:1, 0:1, 1:1)
  • Unia Sosnowiec - OMP Glerowice 3:0
  • Unia Sosnowiec - Hajduk Ruch 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
  • 1/11: KH Siemanowice - Teschener EV 7:1 (4:0, 2:0, 1:1) - Match part of 15th anniversary celebration of TEV's hockey section
  • 1/11: KS 06 Myslowice - KS Slupna 5:4 (2:0, 2:2, 1:2)
  • 1/11: KH Szopienice - KH Sosnowiec 10:4 (0:2, 2:2, 8:0)
  • 1/11: KH Szopienice - Ognisko Myslowice 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
  • 1/15: KH Sznopienice - Ognisko Myslowice 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
  • 1/15: KH Sznopienice - KS 06 Myslowice 1:0
  • 1/15: KS Slupna - Strzelec Ciezkowicach 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)
  • 1/17: KS 06 Myslowice - HKS Szopienice 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
  • 1/17: KS Slask Swietochtowice - KS Ruch Wielkie Hajduki 5:3 (2:0, 1:0, 2:3)
  • 1/17: Dab Katowice - KS Strzelec Tarnowsky Gory 6:2 (2:1, 2:1, 2:0)
  • 1/17: Unia Sosnowiec - KS 06 Myslowiec 5:2 (0:0, 0:0, 3:2) [sic]
  • 1/17: KS 06 Myslowice - TS Szopienice 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
  • 1/19: KH Welnowiec - WSV Katowice 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
  • 1/19: Dab komb. Katowice - OMP Nowy Bytom 2:0
  • 1/21: KS 09 Myslowice - Slask Swietochlowice 10:2 (2:0, 2:2, 6:0)
  • 1/21: Zw. Strzelecki Brzeczkowice - KS Slupna 3:2 (1:0, 2:0, 1:1) [sic]
  • 1/21: KS 09 Myslowice - KS Ruch Wielkie Hajduki 1:1
  • 1/21: Rybniczanka - KS Zory 6:0
  • 1/22: Unia Sosnowiec - KS Ruch Wielkie Hajduki 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
  • 1/22: Polonia Janow - OMP Giszowiec 8:0
  • 1/22: Polonia Janow - HKS Szopienice 5:1
  • 1/23: KH Wodzislaw - KH Marklowice 9:3 (3:1, 2:1, 4:1)
  • 1/23: Slaska Swietochlowice - SMP Nowy Bytom 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
  • 1/23: WSV Katowice - Dab Katowice II 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
  • 1/24: OMP Giszowiec - KS 06 Myslowice 2:0
  • 1/24: Dab Katowice - Rybniczanka 5:1 (1:1, 0:0, 4:0)
  • 1/25: Dab Rezerwy Katowice - KS Stadion Tychy 5:4 (1:2, 4:2, 0:0)
  • 1/25: IKIL Welnowiec - Pogon Rezerwy Katowice 8:1 (3:0, 2:1, 3:0)
  • 1/25: Unia Sosnowiec - KH Siemanowice 4:1
  • 1/31: Dab Rezerwy Katowice - HKS Szopienice 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
  • 1/31: Unia Sosnowiec - KS Giszowiec 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
  • Polonia Janow - KS 09 Myslowice 2:1
  • 2/14: ONPN Bytom - 1 Klub Hokejowy Welnowiec 5:4 (2:1, 2:3, 1:0)
  • 2/18: Pogon Katowice - Dab Katowice 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Klass A
  • Pogon Katowice - Polonia Janow 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
  • 1/2: Teschener EV - BBEV Bielsko 4:0 (0:0, 4:0, 0:0)
  • Teschener EV - KH Siemianowice 7:1 (4:0, 2:0, 1:1)
  • KH Siemianowice - BBEV Bielsko 4:3 (2:0, 1:2, 1:1)
  • 1/21: Pogon Katowice - KH Siemianowice 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
  • 1/21: Polonia Janow - KH Siemanowice 0:0
  • 1/22: Pogon Katowice - Teschener EV 7:0 - final
  • 1/23: Pogon Katowice - Teschener EV 4:0 (1:0, 2:0, 1:0) - final
Klass B
  • Unia Sosnowiec - KS Welnowiec 2:0
  • Harcerski KS - TKH Tychy 9:1 (3:0, 4:1, 2:0)
  • KH Rybniczanka - KS Swiechtowice 5:3 (1:3, 2:0, 2:0)
  • Unia Sosnowiec - KS 06 Myslowice 6:2 (3:1, 2:0, 1:1)
  • Unia Sosnowiec - Makabi Katowice 8:0 (1:0, 2:0, 5:0)
  • 1/17: KS 09 Myslowice - OMP Giszowiec 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
  • 1/29: Dab Katowice - KS Swiechtowice 8:0 (4:0, 0:0, 4:0)
  • 1/31: Dab Katowice - KS Slask Swiechtowice 10:2 (2:1, 3:0, 5:1)
  • 1/31: KS 09 Myslowice - Unia Sosnowiec 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
  • 2/2: Dab Katowice - KS 09 Myslowice 3:1 (0:1, 2:0, 1:0) - final
  • 2/5: Dab Katowice - KS 09 Myslowice 3:2 (2:2, 1:0, 0:0) - final
Myslowice Tournament
  • 1/3: KS Slupna - Ognisko Myslowice 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)
  • 1/3: Astra Myslowice - Ognisko Myslowice 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
  • 1/3: KS Slupna - Astra Myslowice 1:1 - stopped due to darkness; it was planned to continue match next week

Warsaw ChampionshipEdit

Friendly matches
  • AZS Warszawa II - KS Warszawianka II 5:2
  • Skra Warszawa - Makabi Warszawa 3:0
  • Zass Warszawa - Gwiazda Warszawa 12:1
  • Polonia Warszawa - Legia Warszawa 4:2
  • KS Proch Pionki - RKS Radom 10:0
  • KS Proch Pionki - KSZO Ostrowiec 7:4
Klass A

Group I

  • AZS Warszawa - Skra Warszawa 9:1 (2:0, 4:1, 3:0)
  • AZS Warszawa - Polonia Warszawa 5:0 Forfeit
  • Skra Warszawa - Polonia Warszawa 5:0 Forfeit

Group II

  • KS Warszawianka - Zass Warszawa 5:2 (4:1, 0:0, 1:1)
  • KS Warszawianka - Legia Warszawa 5:0 Forfeit
  • Zass Warszawa - Legia Warszawa 1:0

Final

  • KS Warszawianka - AZS Warszawa 3:2 OT
Klass B
  • Marymont Warszawa - Gwiazda Warszawa 5:0
  • Marymont Warszawa - Sparta Warszawa 3:1 (1:0, 1:1, 2:0)
  • Makabi Warszawa - Sparta Warszawa 8:1 (2:0, 3:1, 3:0)
  • Marymont Warszawa - Makabi Warszawa 3:2
Kielce Championship
  • KS Proch Pionki - RKS Radom 5:4 (4:2, 0:0, 1:2)
  • KS Proch Pionki - KSZO Ostrowiec 2:0

Proch advanced to face the Klass B winner at the start of the next season for the right to play in a qualification game for Klass A.

Wilno ChampionshipEdit

  • Ognisko Vilnius - AZS Vilnius 3:1

Krynica TournamentEdit

  • Dab Katowice - ZS Jaworzyna 3:2 (1:2, 0:0, 2:0)
  • KTH Krynica - Ognisko Vilnius 6:1 (3:0, 0:0, 3:1)
  • Ognisko Vilnius - ZS Jaworzyna 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
  • KTH Krynica - Wawel Krakow 13:1 (5:0, 5:0, 3:1)
  • Dab Katowice - Ognisko Vilnius 5:4 (1:1, 2:2, 2:1)

Warta Poznan TournamentEdit

  • AZS Poznan - KS Warszawianka 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
  • Warta Poznan - Polonia Warszawa 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
  • KS Warszawianka - Polonia Warszawa 9:0 (1:0, 4:0, 4:0)
  • AZS Poznan - Warta Poznan 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)

QualificationEdit

Final TournamentEdit

Scores
Team 1 Score Team 2
Cracovia 2 - 0 Krynica
Warszawiankia 3 - 1 Czarni
AZS 1 - 0 Cracovia
Krynica 1 - 0 Warszawianka
Cracovia 2 - 2 Czarni
Krynica 1 - 2 AZS
Cracovia 1 - 0 Warszawianka
Czarni 2 - 0 AZS
Krynica 2 - 1 Czarni
Warszawianka 4 - 0 AZS
Table
Club
1. KS Cracovia
2. KS Warszawianka
3. KTH Krynica
4. AZS Warszawa
5. Czarni Lwów

(Note: A sixth club, AZS Poznań, forfeited their participation in the final tournament.)

Other gamesEdit

  • 11/27: AZS Poznan - Pogon Katowice 2:0 (1:0, 0:0, 1:0) @ Katowice
  • 11/29: KS Cracovia - AZS Poznan 1:0 (0:0, 1:0, 0:0) @ Katowice
  • 11/29: AZS Poznan - Dab Katowice 2:0 (1:0, 0:0, 1:0) @ Katowice
  • 12/13: Sokol Krakow - KS Myslowice 06 3:1 (1:0, 0:0, 2:1) @ Krakow
  • 12/13: LKS Lodz - "United" Lodz 10:1 (2:1, 6:0, 2:0)
  • 12/19: Dab Katowice - Sokol Krakow 9:2 (2:1, 3:1, 3:0) @ Katowice
  • 12/26: AZS Lwow - KTH Krynica 3:3
  • 12/27: AZS Lwow - ZS Jaworzyna 3:0
  • 12/27: KTH Krynica - AZS Lwow 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
  • 1/3: KTH Krynica - Sokol Krakow 4:0 (1:0, 1:0, 2:0) @ Krynica
  • 1/3: KS Cracovia - Dab Katowice 3:0 (2:0, 1:0, 0:0) @ Krakow
  • 1/3: KKS Pogon Katowice - Rybnik 6:4 (2:1, 4:2, 0:0?) @ Rybnik
  • Szkola Chemiezno-Garbarska - Gimn. im. Tyhrka Chalubiniskiego 7:2 @ Radom
  • GKS Wrzesnia - Stella Gniezno 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
  • Srkogl Drngowa (?) - Gimn. Gizyekiego 3:0
  • Gimn. Mazcwiecki (?) - Gimn. Rejtana 6:0
  • 1/25: Gimnazjum Kantego - Gimnazjum Beregra 5:2 (4:0, 0:0, 1:2)
  • 1/31: AZS Lwow - KTH Krynica 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
  • 1/31: KS 09 Myslowice - Sokol Krakow 0:0
  • Unia Sosnowiec - Wawel Krakow 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
  • Czuwaj Przemysl - WCKS Ognisko Jaroslaw 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
  • Kielce - Radom 3:3
  • Besteld Nowy Sacz - Szkolny KS Grybow 3:2 (0:0, 2:0, 1:1)
  • 2/28: Warszawa - SK Dab Katowice 3:1 (1:0, 0:0, 2:1) @ Katowice

ImagesEdit

External linksEdit

  • Season on hockeyarchives.info

SourcesEdit

  • Lwowski Klub Sportowy Pogoń w Roku - 1937
  • Przeglad Sportowy
  • Kacik Statystyka
  • Polonia

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.