Fandom

International Hockey Wiki

1934-35 Czechoslovakia season

11,508pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

This was the 1934-35 season in Czechoslovakia:

Czechoslovak ChampionshipEdit

The Czechoslovak Championship was originally going to be played in March 1935 with LTC Praha-AC Stadion Ceske Budejovice and SSK Vitkovice-AC Sparta Praha as the semifinal match-ups, with the German Association Championship winner also participating.

However, the German Championship was cancelled and a resolution regarding the competition was not reached until January 1936. It was then planned for Troppauer EV Opava to face LTC Praha (who had knocked off Stadion CB for the Bohemian [Czech] Championship) for the Championship, but this did not materialize.

Bohemian ChampionshipEdit

Final was played in December 1935.

LTC Praha roster: Jan Peka, František Krčma - Jaroslav Pušbauer, Edgar Gromoll, Alois Krause, Gustav Šmaus - Willfred Doyle, Josef Maleček, Karel Hromádka, František Pergl, Jiří Tožička, Oldřich Kučera, Tomáš Švihovec, František Pácalt.

Bohemia Countryside ChampionshipEdit

Prague ChampionshipEdit

Note: Information is scarce on some divisions of the competition. The final tables are complied utilizing the known game results.

Class IEdit

Scores
  • LTC Praha – ČSK Vyšehrad 1907 15:0 (4:0, 8:0, 3:0)
  • LTC Praha – ČASK Praha 8:1 (1:1, 4:0, 3:0)
  • AC Sparta – ČSK Vyšehrad 1907 8:0 (1:0, 3:0, 4:0)
  • LTC Praha – SK Zbraslav 9:0 (3:0, 5:0, 1:0)
  • SK Slavia – ČASK Praha 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
  • LTC Praha – SK Smíchov 7:0 (1:0, 3:0, 3:0)
  • SK Slavia – ČSK Vyšehrad 1907 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
  • ČSK Vyšehrad 1907 – SK Zbraslav 4:2 (1:1, 0:0, 3:1
  • LTC Praha – SSC Říčany 20:2 (6:0, 2:0, 12:2)
  • AC Sparta – ČASK Praha 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
  • SK Slavia – SK Smíchov 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
  • AC Sparta – SK Zbraslav 12:2 (4:1, 3:0, 5:1)
  • ČSK Vyšehrad 1907 – SSC Říčany 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
  • AC Sparta – SK Smíchov 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
  • SK Slavia – SK Zbraslav 10:0 (2:0, 6:0, 2:0)
  • SK Slavia – SSC Říčany 9:4 (2:1, 4:3, 3:0)
  • ČSK Vyšehrad 1907 – SK Smíchov 5:5 (1:2, 0:2, 4:1)
  • LTC Praha – AC Sparta 8:0* (1:0, 5:0, 2:0)
  • SK Smíchov – SK Zbraslav 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
  • AC Sparta – SK Slavia 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
  • ČASK Praha – SK Smíchov 2:2 (0:0, 0:1, 2:1)
  • ČASK Praha – SK Zbraslav 8:2 (2:1, 3:0, 3:1)
  • SK Smíchov – SSC Říčany 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
  • ČSK Vyšehrad 1907 – ČASK Praha 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
  • SK Zbraslav – SSC Říčany 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
  • LTC Praha – SK Slavia 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
  • LTC Praha – AC Sparta replay - not contested
  • ČASK Praha – SSC Říčany 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
  • AC Sparta – SSC Říčany 8:0 (4:0, 2:0, 2:0)

(*Note: The 8-0 win for LTC over Sparta was protested by Sparta over LTC's use of three foreign players. It was agreed that the match was to be annulled and replayed; however, Sparta later refused to play in the repeat of the game. It appears the match was awarded to LTC. The final table reflects the original 8-0 score they won by.)

Table
Club GP W T L GF GA Pts
1. LTC Praha 7 7 0 0 70 4 14
2. AC Sparta Praha 7 6 0 1 41 11 12
3. SK Slavia Praha 7 5 0 2 30 12 10
4. CSK Vyšehrad 1907 7 3 1 3 14 32 7
5. SK Smíchov 7 2 2 3 13 23 6
6. ČASK Praha 7 2 1 4 15 22 5
7. SK Zbraslav 7 1 0 6 9 49 2
8. SSC Říčany 7 0 0 7 10 48 0

Class IIAEdit

Scores
  • LTC 27 – Karlínský team 8:3 (3:0, 2:1, 3:2)
  • LTC Uhříněves – LTC 27 3:4 (0:4, 2:0, 1:0)
  • SK Velke Popovice – I .ČLTK Praha 2:2 (0:1, 1:0, 1:1)
  • VK Libeň – LTC 27 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)
  • I. ČLTK Praha – LTC Uhříněves 1:1 (1:1, 0:0, 0:0)
  • SK Velke Popovice – VK Libeň 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
  • I. ČLTK Praha – Karlínský Team 7:0 (2:0, 2:0, 3:0)
  • SK Velke Popovice – LTC 27 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
  • I. ČLTK Praha – LTC 27 8:2 (1:0, 4:2, 3:0), also reported as (2:1, 3:1, 3:0)
  • SK Velke Popovice – Karlínský Team 5:0 (1:0, 1:0, 3:0)
  • SK Velke Popovice – LTC Uhříněves 2:1
Table
Club GP W T L GF GA Pts
1. SK Velké Popovice 5 4 1 0 16 6 9
2. I. ČLTK Praha 4 2 2 0 18 5 6
3. LTC 27 Praha 5 2 0 3 18 21 4
4. VK Libeň 2 1 0 1 6 7 2
5. LTC Uhříněves 3 0 1 2 5 7 1
6. Karlínský team 3 0 0 3 3 20 0

Class IIBEdit

Scores
  • Důstojnický SK – SK Atlantik 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
  • HOVS Praha – SK Atlantik 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
  • HOVS Praha – SK Mělník 7:1 (3:0, 2:1, 2:0)
  • HOVS Praha – Důstojnický SK 8:0 (2:0, 4:0, 2:0)
  • Dolnopočernický SK – SK Úvaly 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
  • SK Atlantik – Dolnopočernický SK 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)
  • HOVS Praha – SK Úvaly 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
  • SK Atlantik – SK Mělník 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Table
Club GP W T L GF GA Pts
1. HOVS Praha 4 4 0 0 23 3 8
2. SK Atlantik Praha 4 3 0 1 9 10 6
3. Dolnopočernický SK 2 1 0 1 4 4 2
4. SK Úvaly 2 0 0 2 1 4 0
5. SK Mělník 2 0 0 2 2 9 0
6. Důstojnický SK 2 0 0 2 1 10 0

Class IICEdit

Scores
  • AFK Bohemians – HOSK Kladno 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
  • LTC Žižkov – AFK Bohemians 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
  • HOSK Kladno – SK Řevnice 1:1 (0:0, 0:0, 1:1)
  • LTC Žižkov – SK Řevnice 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
  • LTC Žižkov – STK Smíchov 5:0 (3:0, 2:0, 0:0)
  • AFK Bohemians – STK Smíchov (unknown)
  • STK Smíchov – SK Řevnice 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
  • LTC Žižkov – HOSK Kladno 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
  • AFK Bohemians – HC Chuchle 8:3 (3:0, 2:0, 3:3)
  • SK Řevnice – HC Chuchle 7:3 (4:2, 1:1, 2:0)
  • HC Chuchle – STK Smíchov 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
  • AFK Bohemians – SK Řevnice 1:1 (0:0, 1:0, 0:1)
Table
Club GP W T L GF GA Pts
1. LTC Žižkov 4 4 0 0 13 1 8
2. HC Řevnice 5 2 2 1 13 12 6
3. AFK Bohemians Praha 4 2 1 1 11 6 5
4. HOSK Kladno 4 1 1 2 5 7 3
5. HC (Velká) Chuchle 3 1 0 2 13 17 2
6. STK Smíchov 4 0 0 4 4 16 0

Class II - Final tournamentEdit

Scores: HOVS 1 - Zizkov 0 (0-0, 1-0, 0-0), Vel. Popovice 1 - Zizkov 1 (0-0, 0-0, 1-1), HOVS 2 - Vel. Popovice 1 (0-0, 0-1, 2-0)

Club GP W T L GF GA Pts
1. HOVS Praha 2 2 0 0 3 1 4
2. SK Velké Popovice 2 0 1 1 2 3 1
3. LTC Žižkov 2 0 1 1 1 2 1

HOVS and Velke Popovice advanced to the Class I. Velke Popovice advanced over Zizkov on goal quotient; 0.666 as opposed to 0.5.

Class IIIEdit

Many results missing

Participants:

Known scores:

  • Český lev Beroun – THC Smíchov 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
  • Český lev Beroun – SK Podolí 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
  • SK Libeň – Svornost Kobylisy 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
  • SK Libeň – AC Libeň 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)
  • SK Libeň – LTSK Kobylisy 13:2 (5:0, 5:1, 3:1)
  • Svornost Kobylisy – LTSK Kobylisy 11:0 (0:0, 4:0, 7:0)
  • Ogar Hostivař – SK Pyšely 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
  • Ogar Hostivař – Benešovský SK 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)
  • SK Zlíchov – AC Libeň 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

South Bohemia District ChampionshipEdit

  1. AC Stadion České Budějovice 15 pts
  2. SK Písek 14 pts
  3. DSK Tábor 10 pts
  4. HC Pelhrimov 8 pts
  5. KLH Vajgar Jindřichův Hradec 4 pts
  6. SK Strakonice 1 pt

West Bohemian ChampionshipEdit

Class I

January 14

  • Sedlec - Cesky Lev 2:0
  • LTC Rokycany - Viktoria Plzen 2:1
  • Cechie Plzen - I. CLTK Plzen 3:1 (this was I. CLTK's first defeat in the Championship in five years)
  • Cesky Lev - Viktoria Plzen 2:1
  • Sedlec - LTC Rokycany 1:1
  • Cesky Lev - Cechie Plzen 1:1
  • I. CLTK Plzen - LTC Rokycany 3:0
  • LTC Rokycany - Cechie Plzen 2:2
  • I. CLTK Plzen - Sedlec 5:2

Silesian ChampionshipEdit

January 14

  • SSK Vitkovice - Ostravica Friedek 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
  • Slovan Moravska Ostrava - Ostravska Slavia 0:0
  • SK Trinec - KCST Lazy 6:1 (3:0, 3:0, 0:1)
  • SK Orlova - AFK Novy Bohumin 4:2 (0:0, 1:0, 3:2)
  • SK Petrvald - SK Karvina 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
  • Tatra Koprivnice - SK Slezska Ostrava 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

January 21

  • SK Trinec - I. CLTK Marianske Hory 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
  • SSK Vitkovice - KCST Lazy 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
  • Cechie Mor. Ostrava - Ostravska Slavia 1:1 (0:1, 1:0, 0:0)
  • Slovan Moravska Ostrava - Ostravica Friedek 2:2 (0:2, 0:0, 2:0)

February 6

  • SSK Vitkovice - Cechie VII 6:0 (3:0, 0:0, 3:0)
  • SK Trinec - Ostravska Slavia 2:2 (1:1, 0:1, 1:0)

February 13

  • Slovan Moravska Ostrava - KCST Lazy 6:1 (4:0, 2:0, 0:1)
  • SSK Vitkovice - Ostravska Slavia 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

February 15

  • SSK Vitkovice - Slovan Moravska Ostrava 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
  • SK Trinec - Ostravica Friedek 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)

Hana ChampionshipEdit

Club GP W T L GF GA Pts
1. SK Prostejov 5 5 0 0 11 2 8
2. Hana Prostejov 5 2 2 1 7 8 6
3. SK Olomouc 5 2 1 2 9 6 5
4. SK Prerov 5 2 1 2 6 13 5
5. SK Hejcin 5 1 2 2 7 10 4
6. Nove Sady 5 0 0 5 4 17 0

Moravian ChampionshipEdit

  • SK Prostejov - SK Prerov 8:0 (1:0, 1:0, 6:0)

West Slovak ChampionshipEdit

January 14

  • I. Cs. SK Bratislava - Urednici Bratislava 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
  • VS Bratislava - MSC Malacky 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
  • 'Ski Klub Bratsialva - I. Cs. SK Bratislava 5:0 (2:0, 3:0, third np)
  • VS Bratislava - Slavia Bratislava 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
  • Slavia Bratislava - I. Cs. SK Bratislava 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)
  • Ski Klub Bratislava - VS Bratislava 5:0 (1:0, 2:0, 2:0) - final
  • Orol Tnrnau - SK Trnava 4:1 (1:0, 1:1, 2:0) - Provincial group match

There is also a note from the February 4 edition of Silesia, stating that Ski Klub defeated AC Nitra to become West Slovakian champions.

Slovak ChampionshipEdit

The competition was held on March 9th and 10th, 1935, in Poprad.

Scores: Poprad 3 - Skiclub 3, Poprad 6 - Zilina 1, Skiklub 4 - Zilina 2

Club GP W T L GF GA Pts
1. HC Poprad 2 1 1 0 9 4 3
2. Skiklub Bratislava 2 1 1 0 7 5 3
3. ŠK Žilina 2 0 0 2 3 10 0

Other gamesEdit

November 3

  • LTC Praha A - LTC Praha B 4:2 (2:0, 2:1, 0:1)

December 22

  • LTC Praha II - DEHG Prag 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)

Dates are the issue of the Narodni listy consulted. Other sources noted specifically.

January 9 - Silesia

  • SSK Vitkovice - Ourauita Slavia 3:1 (1:0, 1:1, 1:0) @ Mahr-Ostrau
  • SK Trinec - SK Cesky Tesin 3:0 (0:0, 0:0, 3:0) @ Cesky Tesin
  • Ostravica Friedek - KCST Lazy 2:1 @ Friedek
  • Cechie VII - SK Koprivnice 1:1 (0:0, 1:0, 0:1)
  • SK Vysehrad - Slavia Presov 12:1 (4:0, 2:1, 6:0) @ Presov
  • CMSK (?) - Spisske Podhradie 10:1

January 11 - Silesia

  • Gratzer EV - DSV Troppau 11:0 (5:0, 1:0, 5:0) @ Troppau
  • Olmutzer EV - CSS Olomouc 3:1 (1:0, 0:0, 2:1) @ Olomouc
  • DEHG Prag - HOVS Praha 1:1 (0:0, 1:0, 0:1)

January 12

  • LTC Zizkov - SK Petrovice 20:0 (2:0, 12:0, 6:0)
  • SSK Vitkovice - SK Slezska Ostrava 10:1 (6:1, 2:0, 2:0)
  • I. CLTK Marianske Hory - KCST Lazy 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)
  • Cechie Mor. Ostrava VII - SK Tatra Koprivnice 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
  • Cesky Tesin - SK Radvonice 2:2 (1:0, 0:2, 1:0)
  • SK Hrusov - SK Bela Proslovice 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
  • Olmutzer EV - SK Prerov 8:2 (5:0, 0:2, 3:0) @ Olomouc
  • SK Ouravice Friedek - SK Trinec 2:2 (1:1, 1:1, 0:0) @ Friedek
  • Teschener EV - DEV Trznnicz (?) 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

January 13

  • SK Smichov - I. CLTK Praha 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
  • AC Sparta Praha - SK Kralovo Pole 9:0 (3:0, 2:0, 4:0)
  • AC Sparta Praha - SK Horacka Slavia Trebic 12:1

January 14

  • Gratzer EV - FC Hertha Troppau 3:3 (1:1, 1:1, 1:1) @ Gratz
  • SK Novy Bydzov - HC Chlumec n.C. 6:1 (2:0, 2:1, 2:0) - morning game
  • SK Novy Bydzov - HC Chlumec n.C. 6:1 (2:1, 0:0, 4:0) - afternoon game
  • SK Velke Popovice - HOVS Praha 5:1 (1:0, 2:1, 2:0) - morning game
  • SK Velke Popovice - HOVS Praha 1:1 (0:1, 1:0, 0:0) - afternoon game
  • Vysehrad komb. - LTK Kyje 10:3 (1:1, 6:0, 3:2) - morning game
  • Vsyehrad komb. - LTK Kyje 9:2 - afternoon game
  • VS Praha - SSC Ricany 1:0 (0:0, 1:0, 0:0) - morning game
  • SSC Ricany - VS Praha 3:3 (1:1, 2:0, 0:2) - afternoon game
  • AC Stadion Ceske Budejovice - LTC Praha II 2:2 (0:1, 0:1, 2:0) - morning game
  • AC Stadion Ceske Budejovice - LTC Praha II 1:1 (0:0, 1:1, 0:0) - afternoon game
  • SK Union Pisek - SK Hluboka 5:3 (1:0, 2:2, 2:1)
  • HC Pelhrimov - Vajgar Jindrichuv Hradec 8:0 (3:0, 3:0, 2:0)
  • Vajgar Jindrichuv Hradec - HC Pelhrimov 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
  • Stadion Ceske Budejovice - Skauti Junaci Trebon 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
  • SK Dvur Kralove - LTC Pardubice 0:0
  • LTC Pardubice - SK Dvur Kralove 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)
  • Sparta Podebrady - Sparta Kopidlno 5:3 (1:0, 1:2, 3:1)
  • LTC Turnov - Sparta Kopidlno 3:1
  • Sparta Podebrady - LTC Turnov 6:1 (2:0, 0:1, 4:0)
  • TK Caslav - BK Nemecky Brod 1:1 (1:0, 0:1, 1:0) - Championship match
  • TK Caslav - BK Nemecky Brod 5:3 (1:0, 2:2, 2:1) - Championship match
  • LTC Juniors - SSC Ricany 3:3 (2:0, 1:2, 0:1)
  • DFK Komotau - EV Saaz 5:2 (3:0, 2:0, 0:2) - German Assoc. Ch.
  • DEHG Prag - EV Eger 4:2 (3:0, 1:2, 0:0) - German Assoc Ch.
  • DEHG Prag - WSV Marienbad 2:0 (0:0, 2:0, 0:0) - friendly
  • AC Sparta Praha - SK Prostejov 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
  • AC Sparta Praha - SK Olomouc 15:1 (3:1, 4:0, 8:0)
  • SK Prostejov - Hana Prostejov 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
  • Sokol Prostejov - SK Kostelec na Hane 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
  • DSK Trebic - HC Marathon Zaborvesky 11:0 (3:0, 3:0, 5:0)
  • DSK Trebic - HC Marathon Zaborvesky 10:2 (1:1, 3:1, 6:0)
  • SK Moravska Slavia - Cechie Zastavka 6:0 (2:0, 3:0, 1:0)
  • SK Kralovo Pole - Horacka Slavia Trebic 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
  • SK Zidenice - HC Lisen 17:0
  • 'SK Okirsky - SK Jihlava IB 3:2
  • Olmutzer EV - Brunner EV 6:0 (3:0, 1:0, 2:0) @ Olomouc - Mahren-Schlesien Championship match
  • SK Kromeriz - CSS Olomouc 2:2
  • SK Hodlany - Hana Kromeriz 4:3
  • SK Prerov - SK Olomouc 2:1
  • SK Hejcin - SK Nove Sady 4:0
  • Sokol Holice - Viktorie Prerov 8:0
  • CVK Uherske Hradiste - SK Prstne 2:0
  • CVK Uhreske Hradiste - Viktorie Prerov 5:3
  • SK Hejcin - HC Krelov 7:0 - juniors match
  • CSS Olomouc - Hana Prostejov 4:0 - juniors match
  • SK Nove Sady - Stadion Olomouc 6:0 - juniors match
  • LTC Praha Zakovsky (?) - Gymnasium Trebic 3:0
  • LTC Praha Zakovsky (?) - Horacka Slavia Trebic 6:1
  • Ostravska Slavia - Tatra Koprivnice 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
  • SK Hrusov - HC Hrusov 9:0 - described as "Qualification" match (for Silesian Ch.?)
  • SSK Vitkovice - Ostravica Frydek 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
  • Pogon Katovice - Teschener EV 3:2 (1:0, 0:0, 2:2) @ Tesin
  • Troppauer EV - Jagerndorfer EV 8:5 (2:2, 4:1, 2:2) @ Jagerndorf
  • Troppauer EV - Jagerndorfer EV 13:0 (6:0, 3:0, 4:0) @ Troppau
  • Slavia Presov - AC Spisska Nova Ves 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
  • I. Cs. SK Kosice - Spisske Podhradie 1:1 (0:0, 1:0, 0:1)
  • I. Cs. SK Kosice - Spisske Podhradie 4:1 (Kosice advanced to meet Presov - winner of match against Nova Ves. These matches appear to have been part of a championship.)

January 15

  • Cesky Lev Beroun - THC Smichov 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
  • Cesky Lev Beroun - SK Podoli 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
  • CSK Vysehrad 1907 - I. CLTK Praha 3:2 (1:0, 2:0, 0:1)
  • AC Sparta Praha - SK Zidenice 15:0 (3:0, 5:0, 7:0)
  • SK Banska Bystrica - SK Vysoke Tatry 2:2 (2:0, 0:1, 0:1) @ Banska Bystrica
  • Slovan Ouran - Olympia Zabreh 4:1 (0:1, 0:0, 4:0)

January 16

  • AC Sparta Praha - SK Prerov 9:1 (5:0, 3:0, 1:1)
  • Troppauer EV - Ouravica Friedek 3:1 (2:0, 0:1, 1:0) @ Friedek

January 17

  • SSK Vitkovice - SK Hrusov 10:1 (1:0, 4:0, 5:1)
  • I. CLTK Marianske Hory - SK Slezska Ostrava 7:0 (3:0, 0:0, 4:0)
  • SK Trinec - Teschener EV 3:3 (1:0, 1:2, 1:1)
  • SK Prostějov — Olmutzer EV 4:1 (2:1, 2:0, 0:0) - source: Moravská orlice

January 18

  • LTC Pardubice - AFK Prelouc 9:2 (3:0, 2:1, 4:1) - Championship match
  • LTC Pardubice II - AFK Pardubice 2:2 - Championship match
  • SK Novy Bydzov - Sparta Kopidlno 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)
  • LTC Praha komb. - Ski Klub Bratislava 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
  • CSK Vysehrad 1907 - Bohemians 11:0 (3:0, 2:0, 6:0
  • Troppauer EV - SK Prostejov 5:0 (2:0, 2:0, 1:0) @ Troppau - source: Silesia
  • HC Poprad - CsSK Kosice 4:3 (2:0, 2:2, 0:1) @ Kosice

January 19

  • AFK Kolin - Polaban Nymburk 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
  • AFK Kolin - V.O. Lysa n.L. 17:1 (7:0, 4:0, 6:1) - Championship match
  • SK Slovan - SSK Vitkovice 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
  • Olmutzer EV - SK Nove Sady 10:0 (2:0, 3:0, 5:0) @ Olomouc
  • Olmutzer EV - CSS Olomouc 2:1 OT (1:0, 0:0, 0:1, 1:0) - "Moravinsky Becerni" Cup
  • Olmutzer EV - SK Prerov 2:0 (1:0, 1:0, 0:0) @ Prerov
  • Teschener EV - SK Cesky Tesin 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)
  • EV Trznnicz - KCS Lazy 2:2 (2:0, 0:1, 0:1)
  • I. CLTK Marianske Hory - Ouravica Friedek 4:2 (1:2, 3:0, 0:0)
  • Polonia Karwin - SK Petrovice 6:3 (1:1, 2:2, 3:0)

January 20

  • LTC Praha - SK Zidenice 10:0 (1:0, 6:0, 3:0)
  • LK Pribram - Union Pisek 3:0 (0:0, 2:0, 1:0) - South Bohemian Ch. II Class
  • SK Revnice - SK Podoli 2:2 (0:1, 0:1, 2:0)
  • CKS Vysehrad - Gablonzer EV 5:4 (2:0, 2:3, 1:1)
  • CKS Vysehrad - SK Cesky Lev Beroun 6:1 (2:0, 3:0, 1:1)
  • Dustojnicky SK - Vysehrad reserves 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)

January 21

Uzhorod Tournament

This was the first tournament to be staged in Carpathian Ruthenia. It was won by LTC Uzhorod.

  • LTC Uzhorod - UAC Uzhorod 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
  • Sokol Uzhorod - SK Tiaveco 4:2 (1:1, 2:1, 1:1)
  • UAC Uzhorod - SK Tiaveco 9:1 (3:0, 2:1, 4:0)
  • LTC Uzhorod - Sokol Uzhorod 10:0 (2:0, 6:0, 2:0)
  • LTC Uzhorod - SK Tiaveco 11:0 (3:0, 3:0, 5:0)
  • Sokol Uzhorod - UAC Uzhorod 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
  • LTC Zizkov - SKS Vysehrad 2:2 (0:1, 1:0, 1:1)
  • LTZ zaci - VK Liben 6:0
  • AC Sparta Praha - SSC Ricany 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
  • Ricany zaci - LTC Uhrineves 2:0
  • CSK Vysehrad 1907 - Hagibor 5:4 (1:0, 2:1, 2:3)
  • VK Liben - AFK Waldes 7:0 (1:0, 2:0, 4:0)
  • VS Praha - SK Uvaly 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
  • Dolnopocernicky SK - SK Kladno 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
  • Dolnopocernicky SK - THC Smichov 5:4 (1:2, 2:2, 2:0)
  • SK Revnice - VK Liben 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
  • Ogar Hostivar - SK Zlichov 5:0 (1:0, 2:0, 2:0) - III Class Ch. match?
  • Sparta Podebrady - Dolnobousovsky SK 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
  • Polaban Nymburk - LTC Turnov 2:0
  • Polaban Nymburk - Dolnobousovsky SK 10:0
  • Polaban Nymburk - SK Melnick 7:4
  • SK Dvur Kralove - SK Nachod 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
  • HC Stadion Jaromer - LTC Pardubice 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
  • LTC Pardubice - AFK Svitkov 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
  • AFK Pardubice - AFK Castolovice 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
  • AFK Prelouc - SK Chocen 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
  • SK Petrov Novy Hrade Kralove - BK Hradec Kralove 1:0 - Precinct Championship
  • BK Nemecky Brod - SK Chotebor 6:2 (2:0, 1:0, 3:2)
  • BK Nemecky Brod - SK Chotebor 7:1 (3:0, 2:0, 2:1
  • VZH (Nemecky Brod?) - SK Jihlava 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
  • AC Stadion Ceske Budejovice - DSK Tabor 1:1 (0:1, 0:0, 1:0)
  • DSK Tabor - AC Stadion Ceske Budejovice 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)
  • SK Hluboka - Slavoj Pisek 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
  • SK Hluboka - Slavoj Pisek 3:3 (3:1, 0:1, 0:1)
  • SK Sobeslav - Skauti junaci Trebon 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
  • SK Sobeslav - Skauti junaci Trebon 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
  • SK Pisek - VBK Vajgar Jindrichuv Hradec 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)
  • SK Pisek - VBK Vajgar Jindrichuv Hradec 6:0 (1:0, 1:0, 4:0)
  • HC Pelhrimov - SK Strakonice 7:2 (4:0, 1:1, 2:1)
  • HC Pelhrimov - SK Strakonice 9:2 (1:1, 3:0, 5:1)
  • HC Pelhrimov - SK Horni Cerekev 8:2 (2:0, 3:1, 3:1)
  • SK Slavia Praha - DFK Komotau 10:2 (4:0, 2:1, 4:1)
  • SK Slavia Praha - DFK Komotau 12:1 (4:1, 4:0, 4:0)
  • SK Rakovnik - Slovan Unhost 1:1 (1:0, 0:0, 0:1) - Championship match
  • BSK Trebic - Horacka Slavia 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)
  • Horacka Slavia - BSK Trebic 5:4 (1:1, 2:0, 1:0)
  • AFK Marathon - Cechii Zastavka 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
  • AFK Marathon - Moravska Slavia 1:1 (1:1, 0:0, 0:0)
  • Brunner EV - Olmutzer EV 1:1 (0:0, 1:0, 0:1) - Mahren-Schleshien Championship match
  • SK Zidenice - Olmutzer EV 1:8 (1:0, 0:4, 0:4)
  • SK Jihlava - TK Caslav 3:3 (1:1, 2:2, 0:0)
  • SK Prostejov - SK Nove Sady 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
  • Sparta Prostejov - Hana Kromeriz 2:2 (1:1, 0:1, 1:0)
  • SK Prostejov - Krelov 15:1 (3:0, 3:1, 9:0) - Dorost (junior) match
  • Kostelec - Hana Vyskov 3:6 (0:3, 1:1, 2:2)
  • SK Olomouc - SK Hejcin 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)
  • CSS Olomouc - SK Hodolany 9:0 (4:0, 3:0, 2:0)
  • LTC Praha - SL Bata Zlin 18:1 (6:0, 6:0, 6:1)
  • LTC Praha - SK Hana Kromeriz 21:1 (9:0, 5:0, 7:1)
  • Troppauer EV - SK Prerov 12:1 (6:0, 1:0, 5:1)

Results from Silesia:

  • Troppauer EV Reserves - Gratzer EV 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)
  • Gablonzer EV - EV Eger 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) @ Gablonz
  • AC Nitra - Mato Moravce (?) 1:0 (1:0, 0:0, 0:0) - Final of "Weltslowakischen Gau" Championship
  • HC Poprad - AC Spisska Nova Ves 9:1 (3:0, 0:0, 6:1)
  • LTC Praha - SK Hana Kromeriz 11:0 (0:0, 6:0, 5:0)
  • HC Poprad I. CsK Kosice 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
  • AC Nitra - SK Zlate Moravce 1:0 - Championship match
I. CsK Bratislava Tournament
  • Slavia Bratislava - VS Bratislava 2:0
  • Ski Klub Bratislava - I. CsK Bratislava 4:0
  • VS Bratislava - I. CsK Bratislava 1:0
  • Ski Klub Bratislava - Slavia Bratislava 1:0 - final

January 22

  • LTC Praha - SK Prostejov 5:1 (1:0, 3:1, 1:0) @ Prostejov
  • Troppauer EV komb. - FC Hertha Troppau 9:2 (3:1, 2:0, 4:1)

January 24

  • HC Pelhrimov - Stadion Ceske Budejovice 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)
  • SK Petrov Hradec Kralove - LTC Pardubice 0:2 OT (0:0, 0:0, 0:0, 0:2)
  • DEV Trzynietz - SK Ouravica Frydek 3:2 (0:1, 0:1, 3:0)
    • SK Banska Bystrica - LTK Zvolen 4:3 (1:0, 2:1, 1:2) - Championship match
  • Tatra Koprivnice -Slovan Ourau 3:3 (1:0, 1:3, 1:0)

January 25

  • SSK Vitkovice - Cechie M.O. 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
  • Ostravska Slavia - I. CLTK Marianske Hory 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
  • KCST Lazy - Slovan Moravska Ostrava 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
  • Olmutzer EV - Jagerndorfer EV 4:0 (1:0, 1:0, 2:0) - Championship match for 4 points; Olmutzer claimed the Mahren-Schleshien (Czech German) Championship with this win
  • Troppauer EV - CSS Olomouc 11:1 (4:0, 4:0, 3:1) @ Troppau

January 26

  • BK Nemecky Brod - SK Hlinkso 5:3 (3:1, 1:2, 1:0)

January 28

  • AC Stadion Ceske Budejovice - HC Pelhrimov 3:0 (1:0, 2:0, 0:0) - South Bohemia Ch.?
  • SK Lisov - SK Sobeslav 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
  • LK Pribram - SK Hluboka 6:1 (2:0, 3:0, 1:1)
  • SK Pisek - SK Strakonice 12:1 (3:0, 3:1, 6:0)
  • HC Hrusov - SK Litultovice 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
  • Polaban Nymburk - SK Celakovice 10:1
  • Polaban Numburk - Sportbruder Prag 9:0
  • Sparta Podebrady - AFK Kolin 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)

Results from Silesia

  • Jagerndorfer EV - FC Hertha Troppau 8:1
  • Olmutzer EV - SK Olomouc 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
  • KCST Lazy - SK Orlova 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)
  • Jagerndorfer EV - Brunner EV 2:1 (1:1, 0:0, 1:0) - Mahren-Schleshien Championship match for 4 points

Final table

  1. Olmutzer EV 3-1-0-7 11-1
  2. Jagerndorfer EV 2-0-2-4 2-5
  3. Brunner EV 0-1-3-1 2-9

January 29 - Silesia

  • CSS Kosice - Slavia Presov 1:1 (0:0, 1:0, 0:1)
  • CSS Kosice - ASC Kosice (?) 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
  • LTC Uzhorod - UAC Uzhorod 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

January 30

  • Ouravica Friedek - Cechie VII 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

January 31

  • Gablonzer EV - SK Liben 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)
  • Olmutzer EV - Troppauer EV 3:2 (1:0, 2:1, 0:1) @ Olomouc
  • SK Trinec - SK Cesky Tesin 8:1 (2:0, 3:0, 3:1)
  • SK Prostejov - SK Olomouc 3:0 (1:0, 2:0, 0:0) @ Olomouc
  • SK Prerov - SK Nove Sady 3:2 (1:2, 2:0, 0:0) - Championship match
  • KCST Lazy - SK Petrvald 6:5 (1:2, 4:1, 1:2) @ Lazy

February 1

  • SSK Vitkovice - SK Trinec 4:0 (1:0, 2:0, 1:0) @ Vitkovice
  • I. CLTK Marianske Hory - SK Slovan 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
  • Cechie VII - KCST Lazy 5:1

February 2

  • DSV Trzynietz - SK Karvinna 17:0 (2:0, 6:0, 9:0)
  • SK Prostejov - SK Kralovo Pole 2:0 (0:0, 1:0, 1:0) @ Brno

February 3

  • It was noted that a German Association Championship match between Olmutzer EV and DEHG Prag was going to take place and that Olmutzer EV would also play a friendly against CSS Olomouc. Source: Moravská orlice

February 4

  • Sparta Podebrady - Polaban Nymburk 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
  • Sparta Podebrady - BK Mlada Boleslav 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
  • LTK Turnov - Sparta Podebrady 2:1
  • LTK Turnov - ZK Jicin 0:0
  • SK Prostejov - SK Prerov 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
  • SK Slavia Praha - SK Orlova 9:0 (3:0, 2:0, 4:0)
  • SS Vitkovice - SK Marianske Hory 6:3 (0:1, 1:1, 5:1) - Championship match
  • CsSK Kosice - HC Poprad 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
  • Slavia Presov - SK Spisske Podhradie 5:0 (3:0, 2:0, 0:0)
  • Sokol Vysehrad - Slavia Jesenice 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
  • Slavia Praha - SSK Vitkovice 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)

February 5

  • SK Slavia Praha - Troppauer EV 2:0 (1:0, 1:0, 0:0) @ Troppau
  • CSS Kosice - HC Poprad 1:0 (0:0, 1:0, 0:0) @ Poprad - Championship match
  • Slavia Presov - SK Wallendorf 5:0 (3:0, 2:0, 0:0) @ Presov

February 6

  • DSV Trzynietz - Jagerndorfer EV 7:2 (2:1, 2:1, 3:0) @ Jagerndorf
  • LTC Praha - SK Kralovo Pole 13:3 (4:0, 5:0, 4:3) @ Brno
  • SK Slavia Praha - SK Prostejov 6:2 (2:1, 2:0, 2:1) @ Prostejov

February 8

  • SK Slavia Praha - Olmutzer EV 4:3 (2:1, 1:2, 1:0) @ Olomouc
  • Troppauer EV - DSV Trzynietz 14:4 (4:0, 2:1, 8:3) @ Troppau

February 9

  • SK Slavia Praha - SK Jihlava 7:3 (4:0, 1:2, 2:1) @ Jihlava
  • SK Mahrich-Schonberg - DSV Sternberg 5:3 (3:1, 1:0, 1:0)
  • AC Spisska Nova Ves - CSK Kosice 3:3 (1:0, 2:0, 0:3) @ Kosice
  • Olmutzer EV - SK Olomouc 8:1 (0:1, 1:0, 7:0)

February 11

  • Brunner EV - SK Zidenice 5:1 (1:1, 3:0, 1:0) @ Brno
  • Brunner EV - Marathon Zabovlesky 4:1 (2:0, 1:1, 1:0) @ Brno
  • I. CLTK Marianske Hory - Troppauer EV 5:3 (3:3, 1:0, 1:0) @ Troppau
  • Ostravica Friedek - Gratzer EV 2:0 (0:0, 1:0, 1:0) @ Friedek
  • Gablonzer EV - DEHG Prag 2:1 (0:0, 2:1, 0:0) @ Gablonz - German Assoc. Championship
  • DFK Komotau - Cechie Louny 11:1 (0:0, 6:1, 5:0) @ Komotau
  • DFK Komotau - Sparta/Slavia Karlovy Vary komb. 10:4 (4:1, 2:2, 4:1) @ Karlovy Vary
  • DFK Komotau - DEV Alch 4:3 (1:1, 1:1, 2:1) @ Alch - German Assoc. Championship
  • Prague City Team - Bratislava City Team 15:1 (4:0, 6:1, 5:0) @ Bratislava
  • Czechoslovak National Team - Brno City Team 13:2 (3:0, 4:2, 6:0) @ Brno

February 12

  • Gratzer EV - Troppauer EV Reserves 7:2 (2:1, 3:0, 2:1) @ Troppau
  • SK Zilina - SK Banska Bystrica 4:3 (3:1, 0:2, 1:0)
  • SK Bratislava - SK Orel (?) 1:0, 1:1 in return match
  • LTK Zvolen - SK Kremnica 7:1 (0:1, 3:0, 4:0)

February 13

  • CSS Kosice - HC Poprad/SK Vysoke Tatry komb. 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
  • SK Ostravica Friedek - DSV Trzynietz 6:5 (2:1, 2:1, 2:3)
  • SK Prostejov - Olmutzer EV 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) @ Olomouc

February 14

  • CSSK Kosice - Liga Kezmarok 9:2 (3:0, 2:2, 4:0)
  • SK Vysoke Tatry - HC Poprad/SK Spisska Nova Ves komb. 7:1 (1:1, 2:0, 4:0)

February 15

  • Gratzer EV - Cechie VII 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
  • SK Trinec - DSV Trzynietz 1:0 - match halted in second period
  • LTC Praha - SK Vysoke Tatry/HC Poprad komb. 6:3 (2:0, 1:1, 3:2) @ Novy Smokovec
  • PSK Polonia - SK Orlova 4:3 (0:1, 0:2, 4:0)
  • Troppauer EV II - FC Hertha Troppau 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

February 16

  • SK Kralovo Pole - Olmutzer EV 5:4 (1:2, 1:1, 3:1) @ Olomouc
  • Teschener EV - Ostravica Friedek 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

February 20

  • LTC Praha - CSSK Kosice 15:0 (4:0, 4:0, 7:0) @ Kosice

March 8

  • EV Gratz - Troppauer EV Reserves 8:0 (1:0, 3:0, 4:0) - source: Silesia

March 9

  • Olmutzer EV - ČSS Olomouc 8:0 (1:0, 4:0, 3:0) - played during a violent windstorm - source: Lidové noviny
  • Jagerndorfer EV - EV Neu-Titschein 8:5 (5:1, 1:2, 2:2) - source: Silesia

March 11

  • Olmutzer EV - Gablonzer EV 6:0 @ Olomouc - German Assoc. Championship semifinal. Olmutzer EV advanced to face Troppauer EV - sources: Lidové noviny, Silesia

March 12

  • Troppauer EV - Gablonzer EV 5:2 (1:0, 1:2, 3:0) - friendly @ Troppau

March 13

  • Troppauer EV - Olmutzer EV 2:0 (2:0, 0:0, 0:0) @ Troppau - this was intended to be the final of the German Association Championship, but due to poor (soft) ice conditions, it was played only as a friendly - sources: Lidové noviny, Silesia. According to the Moravská orlice, the final was scheduled to be played in two legs, the first in Opava and the second in Olomouc. It appears that the second leg was not played and the final was intended to be contested at the start of the 1935-36 season. The match, intended to be played on January 4, 1936, was not contested, and TEV was named champions.

Contemporary accountsEdit

SourcesEdit

  • Prager Tagblatt newspaper
Early Czechoslovak seasons
1919 - 1919-20 - 1920-21 - 1921-22 - 1922-23 - 1923-24 - 1924-25 - 1925-26 - 1926-27 - 1927-28 - 1928-29 - 1929-30 - 1930-31 - 1931-32 - 1932-33 - 1933-34 - 1934-35 - 1935-36

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.