FANDOM


This was the 1933-34 season in Czechoslovakia:

Czechoslovak ChampionshipEdit

Played March 1934.

Semifinals

Final

  • LTC Praha roster: Jan Peka - Jaroslav Pušbauer, Edgar Gromoll, Gustav Šmaus - Jiří Tožička, Josef Maleček, Karel Hromádka, Tomáš Švihovec, Howard Grant (player-coach), Oldřich Kučera.

Czech ChampionshipEdit

March 3 - Silesia

Prague ChampionshipEdit

Note: Information is scarce on some divisions of the competition. The final tables are complied utilizing the known game results.

Class IEdit

Scores
  • AC Sparta – SK Zbraslav 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
  • ČASK Praha – ČSK Vyšehrad 1907 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
  • LTC Praha – ČASK Praha 14:0 (2:0, 5:0, 7:0)
  • SK Slavia – ČSK Vyšehrad 1907 10:2 (2:1, 2:1, 6:0)
  • LTC Praha – SK Zbraslav 15:1 (7:0, 4:0, 4:1)
  • LTC Praha – ČSK Vyšehrad 1907 17:0 (5:0, 3:0, 9:0)
  • SK Zbraslav – ČSK Vyšehrad 1907 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
  • AC Sparta – ČASK Praha 7:2 (2:0, 2:2, 3:0)
  • SK Slavia – ČASK Praha 6:1 (2:1, 3:0, 1:0)
  • LTC Praha – SK Slavia 7:0 (3:0, 2:0, 2:0)
  • AC Sparta – ČSK Vyšehrad 1907 12:0 (5:0, 3:0, 4:0)
  • LTC Praha – AC Sparta 7:2 (3:1, 3:0, 1:1)
  • SK Slavia – SK Zbraslav 6:2 (1:0, 2:1, 3:1)
  • SK Slavia – AC Sparta 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
  • SK Zbraslav – ČASK Praha 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Table
Club GP W T L GF GA Pts
1. LTC Praha 5 5 0 0 60 3 10
2. SK Slavia Praha 5 4 0 1 23 12 8
3. AC Sparta Praha 5 3 0 2 23 11 6
4. SK Zbraslav 5 2 0 3 10 24 4
5. ČASK Praha 5 1 0 4 6 31 2
6. CSK Vyšehrad 1907 5 0 0 5 3 44 0

Class IIAEdit

Scores
  • SSC Řícany – HOVS Praha 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)
  • SSC Říčany – SK Smíchov 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
  • SK Smíchov – HOVS Praha 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)
  • SSC Říčany – LTC 27 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
  • SK Smíchov – Karlínský team 13:1 (1:0, 6:0, 6:1)
  • LTC 27 – Důstojnický SK 8:2 (0:1, 4:1, 4:0)
  • SK Smíchov – LTC 27 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
Table
Club GP W T L GF GA Pts
1. SK Smíchov 4 3 0 1 21 5 6
2. SSC Řícany 3 2 0 1 8 5 4
3. VS Praha 2 1 0 1 7 6 2
4. LTC 27 Praha 3 1 0 2 9 11 2
5. SK Důstojníků 1 0 0 1 2 8 0
6. Karlínský team 1 0 0 1 1 13 0

Class IIBEdit

Scores
  • Dolnopočernický SK – HC (Velká) Chuchle 5:0 (?:0, ?:0, ?:0)
  • SK Velke Popovice – VK Libeň 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
  • LTC Žižkov – SK Atlantik 2:2 (0:1, 1:0, 1:1)
  • SK Velke Popovice – HC Chuchle 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
  • LTC Žižkov – VK Libeň 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
  • SK Velke Popovice – Dolnopočernický SK 0:0 (0:0, 0:0, 0:0)
  • LTC Žižkov – Dolnopočernický SK 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
  • SK Atlantik – VK Libeň 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
  • SK Atlantic – HC Chuchle 2:2 (1:1, 1:0, 0:1)
  • SK Velke Popovice – SK Atlantic 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
  • SK Velke Popovice – LTC Žižkov 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
  • HC Chuchle – VK Libeň 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Club GP W T L GF GA Pts
1. SK Velké Popovice 5 4 1 0 13 2 9
2. SK Atlantik Praha 4 1 2 1 7 9 4
3. Dolnopočernický SK 3 1 1 1 7 4 3
4. LTC Žižkov 4 1 1 2 6 7 3
5. HC Chuchle 4 1 1 2 7 10 3
6. VK Libeň 4 1 0 3 3 11 2

Class IIIEdit

Scores
  • TC Uhříněves – AFK Bohemians 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
  • SK Řevnice – AFK Bohemians 3:1 (3:1, 0:0, 0:0)
  • I. ČLTK Praha – STK Smíchov 8:0 (1:0, 4:0, 3:0)
  • SK Úvaly – SK Řevnice 3:2 (1:0, 0:0, 2:2)
  • I. ČLTK Praha – SK Řevnice 12:1 (1:1, 5:0, 6:0)
  • AFK Bohemians – STK Smíchov 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
  • SK Úvaly – LTC Uhříněves 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
  • I. ČLTK Praha – AFK Bohemians 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)
  • LTC Uhříněves – STK Smíchov 5:0 (0:0, 4:0, 1:0)
  • I. ČLTK Praha – SK Úvaly 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)
  • LTC Uhříněves – SK Řevnice 2:4 (0:3, 2:0, 0:1)
  • LTC Uhříněves – 1.ČLTK Praha 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
  • SK Řevnice – STK Smíchov 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
  • SK Úvaly – AFK Bohemians 5:1
Table
Club GP W T L GF GA Pts
1. I. ČLTK Praha 5 4 0 1 30 6 8
2. SK Úvaly 4 3 0 1 13 9 6
3. LTC Uhříněves 5 3 0 2 14 10 6
4. SK Řevnice 5 3 0 2 12 19 6
5. AFK Bohemians Praha 5 1 0 4 11 19 2
6. STK Smíchov 4 0 0 4 2 19 0

Class IVEdit

Known scores

Moravia and Slovakia ChampionshipEdit

Bohemia Countryside ChampionshipEdit

Final

Moravia ChampionshipEdit

SK Prostejov withdrew, leaving only two teams. Played in early February 1934.

South Bohemia District ChampionshipEdit

Pisek GroupEdit

Scores: SK Pisek 2 - LK Pribram 1, SK Pisek 9 - Union Pisek 0, LK Pribram 2 - Union Pisek 2

Club GP W T L GF GA Pts
1. SK Pisek 2 2 0 0 11 1 4
2. LK Pribram 2 0 1 1 3 4 1
3. Union Pisek 2 0 1 1 2 11 1

Ceske Budejovice GroupEdit

Scores: Stadion 10 - Strakonice 2, Stadion 23 - Lisov 0, Strakonice 8 - Lisov 0

Club GP W T L GF GA Pts
1. AC Stadion Ceske Budejovice 2 2 0 0 33 2 4
2. SK Strakonice 2 1 0 1 10 10 2
3. SK Lisov 2 0 0 2 0 31 0

Tabor GroupEdit

Scores: DSK Tabor 1 - SK Tabor 0, DSK Tabor 8 - Benisov 2, SK Tabor 4 - Benisov 2

Club GP W T L GF GA Pts
1. DSK Tabor 2 2 0 0 9 2 4
2. SK Tabor 2 1 0 1 4 3 2
3. Students SK Bensiov 2 0 0 2 4 12 0

Jindrichuv Hradec GroupEdit

Scores: Vajgar 3 - HC Pelhrimov 2, Vajgar 3 - Trebon 0, Vajgar 5 - Marathon Pelhrimov 0 (Forfeit), HC Pelhrimov 3 - Trebon 1, HC Pelhrimov 10 - Marathon Pelhrimov 0, Trebon 3 - Marathon Pelhrimov 0

Club GP W T L GF GA Pts
1. VBK Vajgar Jindřichův Hradec 3 3 0 0 11 2 6
2. HC Pelhrimov 3 2 0 1 15 4 4
3. Skauti Trebon 3 1 0 2 4 6 2
4. AFK Marathon Pelhrimov 3 0 0 3 0 18 0

Final roundEdit

Known scores: SK Pisek 4 - Stadion 0, SK Pisek 6 - Tabor 2, SK Pisek 3 - Vajgar 1

Club GP W T L GF GA Pts
1. SK Pisek 3 3 0 0 13 3 6
2. AC Stadion Ceske Budejovice 3 - - - - - -
3. DSK Tabor 3 - - - - - -
4. VBK Vajgar Jindřichův Hradec 3 - - - - - -

Silesian ChampionshipEdit

  1. SSK Vitkovice
  2. KCST Lazy

Scores - Silesia

January 8

  • SSK Vitkovice - SK Ostravica 4:0 (1:0, 2:0, 1:0) @ Ostrava
  • Slovan Ostrava - SK Koprivnice 4:2 (0:1, 3:1, 1:0) @ Ostrava

KCST Lazy - SK Trinec 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) January 15

  • SSK Vitkovice - KCST Lazy 8:1 (1:0, 3:0, 4:1)
  • I. CLTK Marianske Hory - Cechie VII 3:1
  • Ostravica Slavia - SK Slezita Ostrava 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
  • SK Radvanice - AFK Bohumin 1:1
  • SK Trinec - SK Koprivnice 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

February 5

  • I. CLTK Marianske Hory - HC Hrusov 11:0 (1:0, 5:0, 5:0)
  • Ostravica Slavia - Cechie VII 0:0
  • AFK Bohumin - HC Hrusov 5:1 (2:1, 3:0, 0:0)
  • Moravska Slavia - Hana Kromeriz 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)
  • Moravska Slavia - SK Bata Zlin 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
  • Slovan Mahr-Ostrau - SK Radvanice 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Bratislava ChampionshipEdit

Played on January 14, 1934.

  • SK Bratislava - Uradnicky SK 1:1 (1:0, 0:1, 0:0)
  • Slavia Bratislava - Bul. Sport 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
  • Ski Klub Bratislava - Uradnicky SK 10:0 (3:0, 4:0, 3:0)
  • Ski Klub Bratislava - SK Bratislava 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
  • Bul. Sport - SK Bratislava 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
  • Ski Klub Bratislava - Slavia Bratislava 3:0 (1:0, 2:0, 0:0) - final

Slovak ChampionshipEdit

The competition was held from February 3-5, 1934, in Poprad.

  • HC Poprad - Slavia Banska Bystrica 5:0 Forfeit
  • HC Poprad - AC Nitra 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
  • Slavia Banska Bystrica - AC Nitra 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Club GP W T L GF GA Pts
1. HC Poprad 2 2 0 0 8 1 4
2. Slávia Banská Bystrica 2 1 0 1 3 5 2
3. AC Nitra 2 0 0 2 1 6 0

Other gamesEdit

Dates and results are from the issue of the Prager Tagblatt consulted. PT used as source unless otherwise noted.

November 2

  • LTC Praha - Prague Combination 6:1 (4:0, 0:0, 2:1)

November 7

  • LTC Reserves - SK Zbraslav 6:3 (0:2, 2:1, 4:0)

December 5

  • DEB Trautenau - SK Dvur Kralove 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)

December 10

  • AC Sparta Praha - DEHG Prag 12:1 (3:0, 1:1, 8:0)
  • SK Slavia Praha - SK Kladno 13:0 (4:0, 5:0, 4:0) @ Kladno
  • SK Prostejov - SK Hana 6:2 (1:1, 1:1, 4:0)
  • SK Prostejov - CSS Olomouc 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Games @ Ceske Budejovice

  • AC Stadion Ceske Budejovice - CASK Praha 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
  • CASK Praha - AC Stadion Ceske Budejovice 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
  • AC Stadion Ceske Budejovice - CASK Praha 3:3 (0:0, 1:1, 2:2)

December 12

  • Troppauer EV - SSK Vitkovice 4:1 (1:0, 2:0, 1:1) @ Troppau
  • DEHG Prag - DFK Komotau 7:2 (1:2, 3:0, 3:0) @ Komotau
  • Gablonzer EV - Reichenberger ESV 8:2 (2:0, 3:2, 2:0) @ Gablonz
  • Gablonzer EV - Reichenberger ESV 4:0 (1:0, 2:0, 1:0) @ Gablonz
  • I. CLTK Plzen - DSK Tabor 6:4 (2:3, 2:0, 2:1) @ Tabor
  • SK Prostejov- Bul. Sport Brunn 10:4 (4:0, 3:1, 3:0)
  • Brunner EV - Moravska Slavia 5:2 (1:1, 2:0, 2:1) @ Brno
  • Slovan Ostrava - Teschener EV 0:0 @ Teschen

Games @ Ceske Budejovice

  • AC Stadion Ceske Budejovice - CSK Vysehrad 1907 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
  • AC Stadion Ceske Budejovice - CSK Vysehrad 1907 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
  • AC Stadion Ceske Budejovice - Viktoria Plzen 7:2 (2:0, 2:2, 3:0)

December 16

  • Troppauer EV - Jagerndorfer EV 20:1 (4:0, 4:0, 12:1)
  • DEB Trautenau - SK Dvur Kralove 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
  • Olmutzer EV - SK Prerov 4:2 (1:1, 1:1, 2:0) @ Olomouc
  • SSK Vitkovice - SK Hrusov 11:0 (3:0, 5:0, 3:0) @ Ostrava
  • Slovan Ostrava - Slezta Ostrava 8:0 (0:0, 4:0, 4:0) @ Ostrava

December 17

  • CASK Praha - DEHG Prag 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
  • AC Sparta Praha - I. CLTK Plzen 7:2 (0:1, 4:1, 3:0) @ Plzen

December 19

  • Troppauer EV - Ski Klub Bratislava 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
  • Troppauer EV - Ski Klub Bratislava 5:1 (2:1, 1:0, 2:0) @ Troppau
  • DFK Komotau - DWSV Teplitz 17:0 (11:0, 2:0, 4:0) @ Komotau
  • Reichenberger EV - Blau-Weis Rumburg 4:1 (2:0, 1:1, 1:0) @ Reichenberg
  • SK Prostejov - CSS Olomouc 10:1 (5:1, 4:0, 1:0) @ Olomouc
  • SK Prostejov - Olmutzer EV 3:1 (0:0, 1:0, 2:1) @ Olomouc
  • SK Kralovo Pole - Brunner EV 2:1 (1:0, 1:0, 0:1) @ Brno
  • SSK Vitkovice - SK Prusov 9:0 (1:0, 4:0, 4:0) @ Ostrava

December 20

  • Prague - Ceske Budejovice 2:1 (2:0, 0:0, 0:1) @ Ceske Budejovice
  • Gablonzer EV - BK Mlada Boleslav 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

December 23

  • SK Prostejov - Olmutzer EV 2:1 (1:1, 1:0, 0:0) @ Olomouc

Dwcember 24

  • Brunner EV - SK Kralovo Pole 3:1 (1:1, 1:0, 1:0) @ Brno
  • Olmutzer EV - CZZ Olomouc 10:0 (5:0, 3:0, 2:0) @ Olomouc

December 28

  • SK Zbraslav - DEB Trautenau 8:1 (1:0, 4:0, 3:1)
  • SK Zbraslav - DEB Trautenau 9:0 (1:0, 4:0, 4:0)

January 3

  • Troppauer EV - Gablonzer EV 11:2 (7:0, 3:2, 1:0) - German Assoc. Championship final (for previous season) - Game 1 (Saturday)
  • Troppauer EV - Gablonzer EV 4:1 (1:0, 0:0, 3:1) @ Troppau - German Assoc. Championship final (for previous season) - Game 2 (Sunday)
  • I. CLTK Plzen - Slovan/Slavia Ostrava komb. 1:1 (0:1, 0:0, 1:0) - Silesia
  • I. CLTK Plzen - Slovan/Slavia Ostrava komb. 3:1 (2:0, 1:0, 0:1) - Silesia
  • Ostravica Frydek - Ostravica Slavia 1:1 (1:0, 2:0, 0:1) - Silesia
  • DSV Trzynietz - KCST Lazy 4:2 (0:1, 2:1, 2:0) - Silesia

January 7

  • HOVS Praha - Gablonzer EV 3:1 (2:0, 0:1, 1:0) @ Gablonz

January 9

  • DEHG Prag - WSV Marienbad 2:2 (0:1, 0:1, 2:0) - Championship match
  • Sparta Karlovy Vary - Slavia Karlovy Vary 6:1 (2:0, 2:1, 2:0) @ Karlovy Vary
  • DFK Komotau - Slavia Karlovy Vary 9:2 (3:2, 0:0, 6:0) @ Komotau
  • Gablonzer EV - HOVS Praha 2:0 (0:0, 0:0, 2:0) @ Gablonz
  • AC Sparta Praha - SSK Vitkovice 2:2 (0:0, 2:0, 0:2) @ Ostrava
  • Slavia Presov - CSK Kosice 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
  • Slavia Presov - CSK Kosice 1:1 (1:1, 0:0, 0:0)
  • DEHG Prag - EV Eger 0:0
  • DEHG Prag - DEV Alch 6:0 (2:0, 0:0, 4:0)

Silesia

  • Jagerndorfer EV - FC Hertha Troppau 13:0 (6:0, 1:0, 6:0) @ Jagerndorf
  • SK Horacka Slavia Trebic - Slavia Brno 9:1 (2:0, 3:0, 4:1)
  • Trebic - Brno 2:0 (1:1, 1:0, 0:0 - incorrect?)
  • Hana Kromeriz - Slovan Mahr-Ostrau 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
  • Hana Kromeriz - Sparta Hulein 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
  • Bata Zlin - SK Kromeriz 1:1 (0:0, 1:0, 0:1)
  • SK Prostejov - SK Nove Sady 3:1 (0:0, 1:0, 2:0 - incorrect?)
  • SK Nove Sady - CSS Olomouc 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
  • Hana Prosnitz - SK Hodolany 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
  • Hana Kromeriz - SK Holesov 17:0 (3:0, 4:0, 10:0)
  • Cechie VII - AFK Novy Bohumin 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
  • SK Pribor - Unie Koprivnice 9:0 (2:0, 3:0, 4:0)
  • Olympia Zabreh - SK Bastov 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)
  • SK Prstne - Viktoria Prerov 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

January 10

  • AC Sparta Praha - Olmutzer EV 8:2 (2:1, 3:1, 3:0) @ Olomouc
  • SK Slavia Praha - SK Zilina 13:0 (3:0, 3:0, 7:0)

Silesia

  • AC Sparta Praha - SK Prostejov 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
  • I. CLTK Plzen - SK Trinec 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
  • SK Zabreh n./O. - DSK Unie Koprivnice 4:0 (1:1, 1:0, 2:0 - incorrect?)
  • SK Bastov - Unie Koprivnice 6:1 (0:0, 3:1, 3:0)

January 11 - Silesia

  • Jagerndorfer EV - EV Gratz 9:2 (3:0, 3:1, 3:1) @ Jagerndorf

January 12

  • Troppauer EV - AC Sparta Praha 3:2 (1:0, 0:1, 2:1) @ Troppau

Silesia

  • Slovan Mahr-Ostrau - FC Hertha Troppau 3:0 (0:0, 2:0, 1:0) @ Mahr-Ostrau
  • Teschener EV - SC Cesky Tesin 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
  • KCST Lazy - SK Cesky Tesin 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
  • Ostravica Frydek - DSV Trzynietz 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
  • Olympia Zabreh - HC Hrusov 3:3
  • I. CLTK Plzen - Ostravica Frydek 1:1 (0:0, 0:0, 1:1)

January 13

  • Olmutzer EV - Brunner EV 4:0 (1:0, 1:0, 2:0) @ Olomouc - Mahrische-Schleshien Championship match
  • AC Sparta Praha - SK Prerov 8:2 (2:2, 2:0, 4:0)

Silesia

  • SK Trinec - Cechie VII 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
  • SK Koprivnice - SK Bastau (?) 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)
  • Teschener EV - SK Cesky Tesin 5:0 (3:0, 2:0, 0:0)
  • CASK Praha - DEHG Prag 5:3 (1:1, 1:0, 3:2)
  • Brunner EV - DSV Brunn 8:0 (0:0, 4:0, 4:0)

January 14

  • AC Sparta Praha - Horacka Slavia Trebic 6:1 (1:0, 2:1, 3:0) @ Trebic

January 15 - Silesia

  • Troppauer EV Reserves - EV Gratz-Podoli 2:0 (0:0, 1:0, 1:0) @ Gratz
  • Troppauer EV - SSK Vitkovice 3:2 (1:0, 2:1, 0:1) @ Vitkovice
  • SK Slavia Praha - Olmutzer EV 3:1 @ Olomouc
  • AC Sparta Praha - SK Kralovo Pole 7:0 (3:0, 2:0, 2:0) @ Brno

January 16

  • BDEV Bielitz - EV Trzynietz 3:1 (1:0, 1:0, 1:1) - Silesia
  • EV Eger - Gablonzer EV 4:0 (1:0, 1:0, 2:0) @ Eger
  • Gablonzer EV - WSV Marienbad 3:2 (1:0, 0:1, 2:1) @ Marienbad
  • SK Slavia Praha - SK Prostejov 2:2 (1:1, 1:0, 0:1)
  • AC Sparta Praha - AC Nitra 6:2 (5:2, 1:0, 0:0) @ Nitra
  • DEHG Prag II - Sportbruder 8:2 (3:0, 2:0, 3:2)
  • DFK Komotau - Gablonzer EV 1:4 (0:1, 0:2, 1:1) @ Komotau
  • DFK Komotau - HOVS Praha 4:2 (0:2, 0:0, 4:0) @ Komotau
  • DFK Komotau - EV Saaz 8:2 (1:0, 3:1, 4:1) @ Saaz
  • Slavia Karlovy Vary - Sparta Karlovy Vary 5:3 (4:0, 0:3, 1:0) @ Karlovy Vary
  • I. CLTK Plzen - Cesky Lev Plzen 6:4 (2:2, 2:2, 2:0) @ Plzen
  • Brunner EV - Olmutzer EV 2:2 (0:1, 2:0, 0:1) @ Brno - Mahren-Schleshien Championship match
  • Brunner EV komb. - SK Zidenice 3:1 (1:0, 2:0, 0:1) @ Brno
  • Teschener EV - Vielitzer EV 2:1 (2:1, 0:0, 0:0) @ Teschen

January 17 - Silesia

  • Troppauer EV Reserves - Hertha Troppau 4:0
  • SK Trinec - Teschener EV komb. 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
  • Slavia Banska Bystrica - SK Zilina 4:2 (2:0, 1:1, 1:1) - Slavia is Central Slovak champion
  • SK Zilina - Dure. Sp Martin 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
  • CsSK Kosice - KSC Kosice 9:0 (4:0, 2:0, 3:0)

January 18

  • Troppauer EV - SK Prostejov 2:2 (1:0, 0:2, 1:0)
  • Olmutzer EV - Olomouc Czech Representative Team 4:2 (1:1, 0:0, 3:1) @ Olomouc
  • Ski Klub Bratislava - AC Nitra 2:2 (0:1, 0:0, 2:1) @ Bratislava - "Meisterschaft der Weltslowakei"

January 19 - Silesia

  • Troppauer EV - Prague City Team 2:0 (0:0, 1:0, 1:0) @ Troppau

January 20

  • AC Nitra - Ski Klub Bratislava 1:0 (0:0, 1:0, 0:0) - final of the "Meisterschaft der Weltslowakei"

January 22 - Reichenberger Zeitung

  • Gablonzer EV - BK Mlada Boleslav 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

January 23

  • LTC Praha - AC Stadion Ceske Budejovice 9:0 (2:0, 4:0, 3:0) - goals: Malecek (4), Grant (2), Hromadka (2), Svihovec @ Prague

Silesia

  • SSK Vitkovice - Olympia Zabreh 9:1 (2:0, 3:0, 4:1)
  • SK Prostejov - SK Prerov 6:1 (2:1, 0:0, 4:0)

January 24 - Silesia

  • Teschener EV - KCST Lazy 2:2 (1:0, 0:1, 1:1) @ Lazy

January 25 - Silesia

  • Jagerndorfer EV - SK Nove Sady 6:1 (4:0, 2:0, 0:1) @ Olomouc
  • Slovan Mahr-Ostrau - SK Trinec 3:0 (1:0, 0:0, 2:0) @ Mahr-Ostrau

January 26

  • SK Slavia Praha - AC Stadion Ceske Budejovice 4:2 (1:2, 2:0, 1:0) @ Ceske Budejovice

Silesia Troppauer EV Reserves - Ostravica Slavia 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

  • HC Poprad - SK Vysoke Tatry 3:1 - East Slovak Championship
  • HC Poprad - SK Vysoke Tatry 3:0 - East Slovak Championship

January 27

  • LTC Praha - I. CLTK Plzen 8:3 @ Plzen - LTC goals: Malecek (4), Grant (2), Kucera (2)

Silesia

  • Jagerndorfer EV - FC Hertha Troppau 4:1 (0:0, 1:0, 3:1) @ Jagerndorf - Verbandsmeisterschaft 2. Klasse
  • Teschener EV - SK Ostravica Frydek 1:1 (0:1, 0:0, 1:0)

January 28

  • AC Sparta Praha - Brunner EV 1:1 (0:0, 1:0, 0:1) @ Brno
  • Slavia Karlovy Vary - Sparta Karlovy Vary 6:0 (3:0, 1:0, 2:0)

January 30

  • DEHG Prag - Gablonzer EV 2:1 (1:1, 0:0, 1:0) @ Gablonz - German Assoc. Championship match
  • DEHG Prag II - Sportbruder 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
  • AC Sparta Praha - SK Olomouc/SK Nove Sady komb. 10:2 (5:0, 3:1, 2:1) @ Olomouc
  • EV Eger - Carolus Teschen 8:0 (2:0, 3:0, 3:0) @ Eger - Championship match
  • Carolus Teschen - DSV Alch 3:2 (2:0, 0:2, 1:0) - Championship match
  • DFK Komotau - Slavia Karlovy Vary 7:0 (3:0, 1:0, 2:0) @ Karlovy Vary
  • DFK Komotau - WSV Aussig 10:0 (3:0, 3:0, 4:0)
  • DFK Komotau - SK Kopisty 13:2 (4:1, 4:0, 5:1)
  • SK Kralovo Pole - SK Prostejov 3:0 (1:0, 2:0, 0:0) @ Brno
  • Troppauer EV - SK Kralovo Pole 2:0 (1:0, 0:0, 1:0) @ Brno
  • SK Mahr-Schonberg - Jagerndorfer EV 5:3 (1:0, 2:2, 2:1) @ Mahr-Schonberg

Silesia

  • HC Poprad - Slavia Presov 4:0 (3:0, 1:0, 0:0) - East Slovak Championship
  • HC Poprad - Slavia Presov 0:0 - " Poprad is East Slovak champions
  • Troppauer EV - Hana Kromeriz 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
  • SK Horacka Slavia Trebic - Brunner EV 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
  • SK Bata Zlin - SK Hodolany 4:4 (1:1, 1:2, 2:1)
  • SK Bata Zlin - Hana Prostejov 1:1 (1:1, 0:0, 0:0)
  • SK Banska Bystrica - SK Zilina 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

January 31

  • Czechoslovakia - SK Dvur Kralove 26:2 (10:1, 6:1, 10:0) - Czechoslovak goals: Malecek (9), Hromadka (8), Grant (4), Svihovec (2), Michalek (2), Cetovsky
  • Jagerndorfer EV - Gratzer EV 7:0 (1:0, 6:0, 0:0) @ Jagerndorf - "Meisterschaft des Mahrischen Weltgaues" - Silesia

February 2

  • AC Sparta Praha - AC Stadion Ceske Budejovice 5:2 (2:0, 3:1, 0:1) @ Ceske Budejovice

Silesia

  • Teschener EV - DSV Trzynietz 4:0 (0:0, 2:0, 2:0) @ Teschen
  • Brunner EV - SK Prostejov 2:1 (0:0, 1:1, 1:0) @ Prostejov
  • Ostravica Frydek - Slovan Ostrau 3:3 (2:1, 0:1, 1:1) @ Frydek

February 3

  • Olmutzer EV - Brunner EV 5:0 (2:0, 3:0, 0:0) @ Olomouc
  • WSV Marienbad - Slavia Karlovy Vary 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)
  • DSV Alch - Sparta Karlovy Vary 4:5 (5:1, 0:1, 0:2)

Silesia

  • HC Hrusov - SK Radvanice 4:2 (0:2, 1:0, 3:0) - Championship match
  • SSK Vitkovice - SK Slavia Ostrava 10:1 (3:1, 2:0, 5:0)
  • Hana Kromeriz - SK Bata Zlin 3:2 (0:1, 0:0, 3:1)
  • I. CLTK Marianske Hory - SK Koprivnice 1:1 (0:1, 1:0, 0:0)
  • SK Polanita (?) - SK Pribor 5:1 (3:0, 1:1, 1:0)

February 4

  • Gablonzer EV - Reichenberger EV 2:1 (1:0, 0:1, 1:0) @ Reichenberg
  • Ski Klub Bratislava - Slavia Bratislava 3:3 (1:1, 2:1, 0:1) @ Bratislava
  • Brunner EV - Jagerndorfer EV 2:1 (1:0, 0:0, 1:1) @ Jagerndorf

February 5 - Silesia

  • Troppauer EV - Brunner EV 10:0 (3:0, 3:0, 4:0) @ Troppau
  • DSV Brunn - SK Kralovo Pole komb. 4:3 (1:1, 2:1, 1:1) @ Brno
  • DEHG Prag - DFK Komotau 6:2 @ Komotau

February 6

  • DEHG Prag - DFK Komotau 7:2 (2:0, 4:2, 1:0) @ Komotau
  • DEHG Prag - DEV Saaz 7:3 (4:2, 2:1, 1:0) @ Saaz
  • I. CLTK Plzen - SK Melnik 4:1 (1:1, 1:0, 2:0) @ Plzen - Championship match
  • Viktoria Plzen - Cesky Lev 4:2 (1:1, 1:1, 2:1) @ Plzen
  • Slavia Karlovy Vary - Slovan Dur 5:4 (3:2, 1:1, 1:1)
  • Slavia Karlovy Vary - Slovan Dur 8:3 (2:1, 0:0, 6:2)
  • DSV Brunn - SK Kralovo Pole komb. 4:3 (1:1, 2:1, 1:1) @ Brno
  • Olmutzer EV - Jagerndorfer EV 4:0 (2:0, 1:0, 1:0) @ Olomouc - Mahren-Schleschien Championship match worth 4 points; Olmutzer EV advanced to face DEHG Prag

Silesia

  • SK Slavia Praha - Moravska Slavia 7:3 (0:1, 3:1, 3:1 - error?)
  • SK Slavia Praha - SK Horacka Slavia Trebic 7:1 (3:0, 2:0, 2:1)
  • HC Prerov - Nove Sady 2:2 (1:0, 1:2, 0:0)
  • Hana Kromeriz - SK Kromeriz 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
  • Moravska Slavia - Bata Zlin 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

February 7 - Silesia

  • SSK Vitkovice - Ostravica Slavia 10:0 (2:0, 1:0, 7:0) @ Vitkvocie
  • Slovan Mahr-Ostrau - Cechie VII 6:0 (1:0, 3:0, 2:0) @ Mahr-Ostrau
  • SK Koprivnice - SK Hrusov 6:0 (1:0, 5:0, 0:0)
  • SK Petrvald - DSK Unie Ostrau 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
  • CsSK Kosice - KAC Kosice 12:0 (3:0, 7:0, 2:0)
  • UAC Uzhorod - LTC Uzhorod 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)

February 8

  • Olmutzer EV - EV Mahr-Schonberg 4:2 (1:0, 1:1, 2:1) @ Olomouc
  • Slavia Karlovy Vary - DEV Saaz 3:3 (1:0, 0:3, 2:0) @ Karlovy Vary

February 9

  • AC Sparta Praha - SK Slavia Praha 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
  • Troppauer EV - Moravia-Ostrava komb. 5:1 (2:0, 2:1, 1:0) @ Troppau

Silesia

  • SK Pribor - SK Val. Mezirici 2:1
  • Slavoj Petrvald - Slavia Michalovice 1:0

February 10

  • WSV Marienbad - Slavia Karlovy Vary 7:0 (6:0, 1:0, 0:0) @ Karlovy Vary
  • Troppauer EV - Ostrauer Team 3:1 (1:1, 0:0, 2:0) @ Mahr-Ostrau

February 12 - Silesia

  • Troppauer EV - SK Kralovo Pole 17:0 (5:0, 6:0, 6:0) @ Troppau
  • Troppauer EV Reserves - Turnverein Sohle Neu-Titschein 10:1 @ Troppau
  • Ostravica Slavia - SK Radvanice 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
  • I. CLTK Marianske Hory - AFK Novy Bohumin 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
  • Jagerndorfer EV - SK Mahr-Schonberg 3:2 (1:1, 1:0, 1:1) @ Jagerndorf

February 13

  • 'Sparta Karlovy Vary - DFK Falkenau 10:2 (4:0, 3:1, 3:1)
  • Sparta Karlovy Vary - DSV Alch 3:3 (1:1, 1:1, 1:1)
  • Olmutzer EV - DEHG Prag 0:0 @ Olomouc - German Assoc. Championship semifinal; game was stopped by the police as it was "disturbing the nighttime peace"
  • EV Eger - WSV Marienbad 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) @ Marienbad
  • Troppauer EV Reserves - Mahr-Schonberger EV 3:1 (1:0, 1:0, 1:1) @ Mahr-Schonberg

February 17

  • LTC Praha komb. - AC Stadion Ceske Budejovice 7:2 (3:0, 2:1, 2:1) @ Ceske Budejovice
  • SSK Vitkvoice - SK Prostejov 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
  • Cechie VII - Slezita Ostrava 2:1 (1:0, 1:0, 0:0 - incorrect?) - Silesia

February 18

  • SK Prostejov - SSK Vitkovice 5:1 (1:1, 2:0, 2:0) - score listed as 5:2 (error?)

February 19 - Silesia

  • Olmutzer EV - DEHG Prag 4:2 OT (0:0, 0:1, 2:1, 0:0, 2:0) @ Troppau - German Assoc. Championship semifinal
  • UAC Uzhorod - KAC Kosice 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
  • KAC Kosice - BTSE Presov 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
  • CsSK Kosice - Zapter Neudorf 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

February 20

  • Troppauer EV - Olmutzer EV 4:0 (0:0, 2:0, 2:0) @ Troppau - German Assoc. Championship final

February 23

  • DEHG Prag - Gablonzer EV (the Tagblatt noted that the match, scheduled for Feb. 25 in Gablonz, was cancelled as DEHG would not make the trip)

February 24

  • Troppauer EV - Ostravica Frydek 20:4 (2:0, 10:2, 8:2)

February 27

  • EV Eger - Reichenberger EV 2:1 (0:1, 1:0, 1:0) @ Eger - Championship match

Contemporary accountsEdit

SourcesEdit

  • Prager Tagblat newspaper
Early Czechoslovak seasons
1919 - 1919-20 - 1920-21 - 1921-22 - 1922-23 - 1923-24 - 1924-25 - 1925-26 - 1926-27 - 1927-28 - 1928-29 - 1929-30 - 1930-31 - 1931-32 - 1932-33 - 1933-34 - 1934-35 - 1935-36

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.